Поль Олександр Миколайович. Біографічна довідка

Поль Олександр Миколайович (1832-1890 рр.).
Почесний громадянин міста, підприємець, громадський і культурний діяч, колекціонер. Народився 20 серпня (вересня за нов.ст.) 1832 р. у с. Малоолександрівка Верхньодніпровського повіту Катеринославської губернії. У 1850 р. закінчив Полтавську гімназію, а у 1854 р. Дерптський університет, отримавши диплом зі ступенем і правами кандидата дипломатичних наук. Спершу багато і досить успішно займався сільським господарством. Але не це приваблювало Поля. З 1858 р. він бере участь у роботі громадських установ губернії-у дворянському комітеті з улаштування побуту селян, у губернській по селянських справах Присутності ( 1859-1865 рр.). У 1866 р. – гласний повітового і губернського земських зборів. Тоді ж він знайомиться з історією краю, збирає предмети старовини, захоплюється етнографією і археологією, історією Запорізької Січі. З 1866 по 1881 рр. веде підприємницьку діяльність щодо початку промислової розробки залізних руд на Криворіжжі.
За особистий рахунок веде дослідження покладів руди, їх опис, а також шукає підприємців та інвесторів для їх розробки. У 1881 р. у Парижі було засновано “Акціонерне товариство залізних руд Кривого Рогу”, акціонером якого став О.М.Поль, який розпочав видобуток руди для металургійного заводу Юза у Донбасі.
Тоді ж він порушує питання про спорудження залізниці між кам”яновугільним районом Донбасу і рудними покладами Кривого Рогу. У 1881 р. розпочато і у 1884 р. завершено будівництво Катерининської залізниці і мосту через Дніпро (нині Придніпровська залізниця і старий міст).
Розпочалося будівництво великих металургійних заводів. Край ожив, Катеринослав воскрес. Місто стає великим промисловим і торговим центром, столицею Придніпров”я, металургійним центром півдня імперії. У 1882 році уряд нагородив Поля орденом Святого Станіслава 2-го ступеню “ За полезную деятельность на поприще отечественной промышленности” .
9 травня 1887 року О.М.Поля обирають Почесним громадянином м.Катеринослава. Його ім”я було викарбуване на мармуровій дошці у залі міської Думи. О.М.Поль був членом Одеського імператорського товариства історії і древностей.
Протягом багатьох років він зібрав цінну колекцію древностей, значна частина якої надійшла до Катеринославського обласного музею імені О.М.Поля (нині Дніпропетровський історичний музей ім. Д.І.Яворницького). Це – предмети нумізматики, зброї, рукописні плани і карти, архівні документи, предмети археології і часів Запорізького козацтва.
Поховано О.М.Поля на Севастопольському кладовищі міста(нині Севастопольський парк). Могила загубилася. Будинок, де жив, працював і помер О.М.Поль ( Жовтнева площа, 10) – взятий під охорону держави. 19 грудня 1997 р. у Кривому Розі було відкрито пам”ятник О.М.Полю. 15 вересня 2002 р. було відкрито пам”ятник у Дніпропетровську (скульптор Небоженко В.П., архітектор Положий В.С.).

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*