Оселя козацького батька (20 років з дня створення)

Будинок побудовано у 1905 р. Проектував його архітектор Л.А. Бродницький, друг Д.Яворницького. Площа фундаменту – 217 кв.м. Ідея створення музею в будинку вченого належала його дружині Серафимі Дмитрівні, яка була підтримана рішенням виконкому Дніпропетровської міської Ради депутатів трудящих “Про передачу будинку покійного академіка Яворницького Д.І. на площі Шевченка, 5 Дніпропетровському історичному музею для відкриття філії музею Д.І.Яворницького”, від 17.02.1941 р. Це було підтверджено 18.07.1946 р. рішенням міськради № 1094 “Про відкриття філії історичного музею в будинку академіка Д.І.Яворницького”.
До 1963 р. в будинку жили сестри дружини вченого, з 1964 по 1974 рр. в будинку працювала кімната-музей Д.І.Яворницького (автор експозиції Огризкіна О.М.). В 1970 р. будинок взято на облік як пам’ятку історії місцевого значення. З 2001 р. будинок-музей став пам’яткою історії Національного значення (Постанова Кабінету Міністрів від 27.12.2001 р.). З 1982 по 1984 рр. було проведено ремонт будинку. 3 листопада 1988 р. було відкрито відтворений меморіальний будинок-музей Д.І. Яворницького (вестибюль, передпокій, кабінет, вітальня, їдальня, експозиція “Життя та діяльність Д.І.Яворницького”, в якій з 2007 р. діє виставкова зала.) В 2005 р. відтворено кімнату відпочинку в мезоніні будинку. Автор експозиції будинку-музею Перкова А., художник Юрченко В.
В музеї експонується 559 пам’яток, пов’язаних з життям та діяльністю Д.І.Яворницького. Серед них власні речі вченого, його праці, картини, книги, рукописи,  ікони, фото, меблі, посуд, музичні  інструменти, рушники к. ХІУ – поч. ХХ ст.ст.
У вестибюлі будинку знаходяться унікальні настінні розписи “Тарас Бульба з синами” (худ. М. Струнніков, 1920 рр.) та “Сцени з козацького життя” (худ. Т. Ткаченко, 1920 рр.).
Протягом 1990-1995 рр. відтворено меморіальну садибу-музей: насаджено фруктовий сад, дерева, кущі, квіти, що росли за життя Д.І.Яворницького. І нині у садку ростуть сосна і тополя, посаджені вченим у 1930-ті роки.
Науковці будинку-музею у складі наукового колективу Дніпропетровського історичного музею працюють над підготовкою до наукового обігу, видання спадщини Д.І. Яворницького, зокрема листів до вченого різних кореспондентів та  листи самого вченого. Вже видані чотири збірника листів вчених, діячів культури, краєзнавців, родичів до Д.Яворницького та його особисті листи до них. Співробітники музею працюють над  вивченням, копіюваннням, підготовкою до видання наступних збірників епістолярної спадщини академіка. У цих історичних джерелах міститься цінна інформація з історії України, краю, музейної справи, життя та діяльності вченого.
В музеї організуються різноманітні виставки, які розкривають багатогранність творчого доробку Д.Яворницького, презентують колекції Дніпропетровського історичного музею, дають можливість мешканцям Дніпропетровська та області ознайомитись з цінними колекціями інших музеїв України. Широким попитом користувались виставки творів художників Васильківського, Репіна, Самокиша, Сластіона з фондів Харківського художнього музею; картин Т. Шевченка з Національного музею Т. Шевченка у Києві; творів майстрів петриківського народного розпису з фондів Дніпропетровського історичного музею тощо.
Будинок-музей є центром виховної роботи, популяризації подвижницького життя Д.Яворницького, історії краю, музейних скарбів. В ньому регулярно відбуваються цікаві науково-просвітницькі заходи: презентації книг, погостини у Яворницького, студентські конференції та семінари, музичні вечори, майстер-класи з вишивання, народного розпису тощо.

Автор: Перкова А.І. – зав. відділом ДІМ

Джерело: встановлюється

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*