Національна картинна галерея імені І.К. Айвазовського

Національна картинна галерея видатного майстра-мареніста відома всьому світові, оскільки тут зберігається найбільша колекція художніх творів Івана Костянтиновича Айвазовського, що налічує більше 400 картин. Крім того фонди музею нараховують майже 12 тисяч творів мистецтва морської тематики. Іван Костянтинович Айвазовський (1817-1900) увійшов в історію світового мистецтва як мариніст-романтик, майстер російського класичного пейзажу, що зумів передати на полотні красу і велич морської стихії.

У 1880 році Іван Костянтинович прибудував до своєї майстерні у Феодосії картинну галерею, яка була офіційно відкрита до дня народження художника 29 липня 1880 року.

Галерея Айвазовського стала центром художнього, музичного та театрального мистецтва в місті. Після смерті художника у 1900 році його картинна галерея стала власністю міста Феодосії. У духовному заповіті художника записано: «… Моє щире бажання, щоб будинок моєї картинної галереї в місті Феодосії з усіма в ній картинами, статуями й іншими творами мистецтва, що знаходяться в цій галереї, складали повну власність міста Феодосії, і на згадку про мене, Айвазовського, заповідаю галерею моєму рідному місту … ». З 1922 року галерея стала державним музеєм.

Експозиція галереї сьогодні розповідає про життєвий і творчий шлях майстра. Найбільш відомі серед робіт, що виставляються у галереї, – «Бриг “Меркурій”, атакований двома турецькими кораблями», «Севастопольський рейд», «Корабель “Марія” на Північному морі», «Георгіївський монастир», «Море. Коктебель», а також найбільш живописне полотно Айвазовського «Серед хвиль». В музеї ми також можемо побачити матеріали з історії родини Івана Костянтиновича Айвазовського, персональні речі художника, частину інтер’єру майстерні.

У горизонтальних вітринах урочисто блищать вітальні адреси, піднесені маестро в ювілейні дні, багато прикрашені дорогоцінними металами. Основними елементами прикрас є карбовані високим рельєфом букви тексту, що обрамляє його складний рослинний орнамент. Вензель художника, герб міста інші елементи прикраси покриті яскравою немеркнучої емаллю, підкреслені за допомогою поєднання техніки карбування і гравіювання.

Один з найцінніших експонатів – мольберт з блокнотом, на обкладинці якого ювелірно вигравіруваний морський пейзаж з картини І.К. Айвазовського «Великий рейд в Кронштадті» (1836).

У 1930 році біля головного фасаду будинку художника встановлений бронзовий пам’ятник, на постаменті якого напис: «Феодосія – Айвазовському».