Чайка Олексій Омелянович

4.12.1923 – 9.08.1983
Герой Радянського Союзу

Дата указу: 22.02.1944. За мужність і героїзм Указом Президії Верховної Ради СРСР гвардії сержантові Чайці О.О. присвоєно звання Героя Радянського Союзу (№ 2670).

Народився 4 грудня 1923 року в селі Манжелія Глобінського району Полтавської області в селянській родині. Українець. У 1938 році закінчив сім класів середньої школи. Працював радистом-кіномеханіком при будинку відпочинку Московського військового округу в Криму. Після закінчення Великої Вітчизняної війни продовжив службу в Армії. У 1956 році закінчив Московську Військово-політичну академію імені В.И. Леніна. З 1964 року полковник О.О. Чайка – у запасі. Працював начальником відділу кадрів об’єднання “Укрцентр-спецавтоматика”. Жив у Києві. Помер 9 серпня 1983 року. Похований у Києві на Лук’янівському військовому цвинтарі. Нагороджений орденом Леніна, орденом Червоного Прапора, орденом Червоної Зірки, медалями.

Розвідник-корректувальник батареї 78-го гвардійського стрілецького полку 25-ї гвардійської Червонопрапорної Синельниківської стрілецької дивізії 6-й армії Південно-Західного фронту, гвардії сержант.

У вересні 1943 року 78-й гвардійський стрілецький полк вийшов до Дніпра в районі села Військове Солонянського району Дніпропетровської області. Темною ніччю розвідник-корректувальник О.О. Чайка разом із двома бійцями почав переправлятися через ріку. Біля протилежного берега човен наштовхнувся на камінь. Спалахнули ворожі ракети. Гітлерівці відкрили кулеметний вогонь. Довелося убрід добиратися до берега. Темна ніч і дніпровські плавні сховали сміливців. Розвідники непомітно проникли в траншею й у короткій рукопашній сутичці знищили десятки гітлерівців, кількох захопили в полон. Потрібно було діяти, поки ворог не знайшов, що висадилася лише невелика група бійців. У перший день розвідники відбили дев’ять ворожих контратак, у другий – одинадцять. На третій день підійшли головні підрозділи частини. Форсувавши Дніпро і захопивши плацдарм на правому березі, гвардійці успішно відбили натиск супротивника. 23 жовтня 1943 року, виконуючи бойовий наказ по розширенні плацдарму, наші воїни пішли в наступ. Йдучи попереду бойових порядків полку, гвардії сержант О.О. Чайка виявив виняткову мужність і відвагу. У складних умовах він коректував дії артилерії, не раз брав участь у відбитті контратак і знищив десять фашистів.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*