Клочков Яків Тимофійович

20.10.1905 – 27.09.1943
Герой Радянського Союзу

Дата указу: 19.03.1944. За мужність та героїзм Указом Президії Верховної Ради СРСР майорові Клочкову Я.Т. присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Посмертно.

Народився 20.10.1905 р. в с. Городище Шимського р-ну Новгородської обл. в сім’ї селянина. Росіянин. Працював обмотувальником на заводах «Севкабель» і «Электроаппарат» у Ленінграді, закінчив робітфак Ленінградського держуніверситету. У Радянській Армії з 1927 – 30 рр. і з 1935 р. У 1935 р. закінчив КУОС. Учасник війни з 1941 р. Помер від ран 27.09.1943 р. Похований в м. Синельниково Дніпропетровської обл.
Нагороджений орденами Леніна, Вітчизняної війни 2 ст.. Червоної Зірки, медалями. У м. Синельниково на честь Героя названа вулиця.

Командир 100-го окремого моторизованого понтоно – мостового батальйону 5-ї понтоно – мостової бригади 12-ї армії. Майор.

На останній перед форсуванням нараді у командира бригади була доповідь про готовність батальйону до виконання бойової операції. Усі служ­би в повному об’ємі виконали поставлене завдання, і були всі підстави сподіватися на повний успіх.
У підрозділах 25 вересня 1943 р. пройшли збори. Воїни присягнулися, що не підуть з переправи, поки наказ не буде виконаний. Багато хто написав заяви про вступ до партії.
У ніч на 28 вересня 1943 р. під ураганним вогнем противника майор Клочков Я.Т. почав переправу стрілецьких та артилерійських підрозділів в район х. Губінський Вольнянського р-ну. Переправою керував упевнено. Рішення приймав грамотні. Особовий склад уміло маневрував переправними засобами під розривами снарядів і мін. На одному з катерів був убитий рульовий. В строю залишалося небагато понтонерів, і усі в бою. Тоді майор Клочков сам встав за штурвал і зробив декілька рейсів з паромом, перевозячи особовий склад і техніку на правий берег, назад евакуював поранених. Особистий приклад командира подіяв на підлеглих. У останньому рейсі майор Клочков був тричі поранений, але продовжував управляти переправою, показуючи зразок мужності і героїзму. Одна доба, і все життя. Батальйон зумів виконати поставлене завдання, але комбат майор Клочков Я.Т. 27 вересня 1943 р. помер від отриманих поранень.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*