Зачіняєв Петро Спиридонович

1918 – 26.09.1943
Герой Радянського Союзу

Дата указу: 19.03.1944. За мужність та героїзм Указом Президії Верховної Ради СРСР лейтенантові Зачиняєву П.С. присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Посмертно.

Народився в 1918 р. в с. Нечаєво Задонського р-ну Липецької обл. в сім’ї селянина. Росіянин. Освіта незакінчена вища. У Радянській Армії з 1937 р. На фронті з червня 1941 р. Закінчив курси молодших лейтенантів в 1942 р. 26.09.1943 р. був. важко поранений і помер. Похований в с. Тернівка Запорізької обл. На честь Героя в с. Тернівка Вольнянського р-ну Запорізької обл. та с. Кашари Задонського р-ну встановлені пам’ятники. Ім’ям Героя названа вулиця в Задонське, на будівлі міської школи № 3 встановлена меморіальна дошка.
Нагороджений орденом Леніна та медаллю.

Командир взводу 100-го окремого моторизованого понтоно – мостового батальйону 5-ї понтоно – мостової бригади 12-ї армії. Лейтенант.

Була дана команда на вантаження. У ніч на 26 вересня 1943 р. по бойовому розпорядженню началь­ника інженерних військ 12-ї армії батальйон забезпечував переправу частин 333-ї стрілецької дивізії в районі с. Вовніги Солонянського р-ну.
Рейси довелося проводити в складній бойовій обстановці. На першому етапі переправи противник виявив десант на середині річки і відкрив артіллерійсько-мінометний вогонь. Від прямих попадань рятувало майстерність катерістів. Так, лейтенант Зачиняєв, особисто управляючи катером, зумів кілька разів відхилитися від ворожих снарядів. Він одним з перших привів катер з паромом до правого берега і висадив десант. Другий, третій, четвертий рейси були не менш небезпечними. П’ятий рейс довелося здійснювати вдень. Над переправою «висіла» ворожа авіація. Ворожий винищувач зробив пікірування на катер. Від прямих попадань бронебойно-запалювальних куль катер зажеврів. Зачиняєв зумів відципити катер, що горів, від понтонів з людьми і боєпріипасами. Небезпека, що загрожувала десанту, була лікві­дірована. Але хоробрий воїн був важко поранений і незабаром, не приходивши до свідомості, помер.
Всього один день в бойовій обстановці. Але нас­кільки він насичений був небезпеками, смертями і мужністю. Зачиняєв усвідомлював покладену відповідальність і йшов сміливо на ризик.