Величай Михайло Лукіч

21.11.1907 – 30.09.1943
Герой Радянського Союзу

Дата указу: 22.02.1944. За мужність і героїзм Указом Президії Верховної Ради СРСР гвардії майорові Величаю М.Л. присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Посмертно.

Народився 21 листопада 1907 року в селі Лютенька Гадячського району Полтавської області в родині селянина. Українець. Закінчив шість класів неповної середньої школи. Працював на торфорозробках. 30 вересня 1943 року в запеклому бої за розширення плацдарму гвардії майор Михайло Лукіч Величай загинув. Похований у місті Синельникове Дніпропетровської області. Ім’ям Героя названа середня школа села Лютенька, де на шкільному дворі 9 травня 1967 року йому був відкритий пам’ятник. Рішенням виконкому Синельниківської міської Ради депутатів трудящих одна з вулиць міста названа його ім’ям. Нагороджений орденом Леніна, орденом Червоної Зірки, медалями.

Заступник командира 100-го гвардійського стрілецького полку по політичній частині 35-ї гвардійської стрілецької дивізії 6-й армії Південно-Західного фронту, гвардії майор.

Величай відзначився в ніч на 27 вересня 1943 р. при форсуванні Дніпра. Переправивши разом з першими підрозділами, він словом і особистим прикладом сприяв виконанню задачі по розширенню плацдарму в с.Військове.
Полк у ході 3-х діб відбив кілька контратак супротивника, при цьому не тільки відстояв захоплені рубежі, але і розширив плацдарм по фронті й у глибину. Забезпечив переправу іншим підрозділам дивізії.
Але 30 вересня 1943 р. загинув смертю героя.
У нагородному листі Величаю сказано: “Переправивши на правий берег Дніпра разом з першими підрозділами, більшовицьким словом і особистим прикладом забезпечив виконання завдання по захопленню задніпровського плацдарму. У важкі хвилини бою особистим прикладом надихав бійців і офіцерів на подвиги, неодноразово водив полк в атаку. У гарячих боях двічі виходив зі строю командир полку, двічі гв. майор Величай брав керування полком на себе і забезпечував виконання полком бойового наказу “.