Криволапов Григорій Архипович

18.01.1903 – 2.02.1982
Герой Радянського Союзу

Дата указу: 19.03.1944. За мужність і героїзм Указом Президії Верховної Ради СРСР гвардії генерал – майорові Кріволапову Г.А. присвоєно звання Героя Радянського Союзу (№ 2514).

Народився 18 січня 1898 року в селі Давидівка зараз Притобольний район Курганської області в сім’ї селянина. Росіянин. Закінчив церковно-приходську школу. Працював слюсарем на турбінному заводі в місті Кургані. У 1945 році відважний комдив закінчив курси удосконалення офіцерського складу (КУОС) при Військовій академії Генерального штабу. Командував бригадою, дивізією. З 1946 року генерал-майор Г.А. Криволапов — в запасі. Жив в місті Кургані. Помер 2 лютого 1982 року. Похований в Кургані. Нагороджений двома орденами Леніна, чотирма орденами Червоного Прапора, орденом Червоної Зірки, медалями, а також іноземним орденом і медаллю. Брав участь у радянсько-фінляндській війні 1939-40 років.

Командир 25-й гвардійської стрілецької дивізії 8-й армії 3-го Українського фронту, гвардії генерал-майор.

У вересні 1943 року генерал-майор Г.А. Криволапов взяв командування 25-й гвардійської стрілецької дивізії.
25-я гвардійська стрілецька дивізія (8-я армія, 3-й Український фронт) під командуванням гвардії генерал-майора Григорія Криволапова, розгромивши угрупування противника в районі Синельниково Дніпропетровської області України, 23 жовтня 1943 року першою вийшла до Дніпра.
У ніч на 26 жовтня 1943 року на підручних засобах дивізія форсувала річку біля села Військове Солонянського району Дніпропетровської області України. Перші частини десантників міцно закріпилися на правом березі. Оборона ворога була прорвана, захоплений плацдарм. Противник схаменувся і спробував перехопити ініціативу, підсилив вогонь по десанту, майже безперервно атакуючи.
Гвардії генерал-майор Григорій Криволапов в ці критичні хвилини відмінно розумів, що його місце там, де вирішується доля битви, тому переправився разом зі штабом на правий берег і сам організовував бій частин дивізії з силами танків і піхоти противника, що значно перевершують за чисельністю.
Дивізія утримала плацдарм до підходу головних сил армії, знищивши і полонивши велику кількість солдатів і офіцерів противника, захопивши знаряддя різного калібру, велику кількість різних видів озброєння, боєприпасів і іншого військового майна.
За ці бої 25-я гвардійська стрілецька дивізія була удостоєна ордена Богдана Хмельницького.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*