Потьомкін Олексій Миколайович

26.03.1921 – 25.08.2003
Герой Радянського Союзу

Дата указу: 19.03.1944. За мужність і героїзм, проявлені в боях, Указом Президії Верховної Ради СРСР гвардії майорові Потьомкіну О.М. присвоєно звання Героя Радянського Союзу (№ 3517).

Народився 26 березня 1921 року в селі Весело-Вознесєнка зараз Некліновський район Ростовської області. Росіянин. Після семирічки навчався в Таганрозькому педагогічному технікумі. У 1939 році навчався в Ростовському педагогічному інституті. Закінчив Військову академію імені М.В. Фрунзе і Військову академію Генштабу. Працював на посаді заступника командувача Московським військовим округом по бойовій підготовці, членом Військової Ради округу. Був начальником штабу Цивільної оборони СРСР і радник командувача військовим округом в Національній народній армії НДР, а потім — Головний генерал-інспектор військ Варшавського Договору. Жив в Москві. Був головою клубу Героїв Радянського Союзу, Героїв Російської Федерації і повних кавалерів ордена Слави Моськви і Московської області. Помер 25 серпня 2003 року. Нагороджений орденомі і медалями, іноземними орденами. Почесний громадянин Дніпропетровська, Балти та Котовська. Всього за роки війни був тричі поранений і двічі контужений.

Начальник штабу 78-го гвардійського стрілецького полку (25-я гвардійська стрілецька дивізія, 6-я армія, Південно-Західний фронт), гвардії майор.

У ніч на 26 вересня Потьомкін на чолі десантної групи форсував Дніпро. Начальник штабу відразу ж приступив до організації взаємозв’язку з підрозділами, сусідами, з штабом дивізії. Форсування пройшло вдало. Але на правом бережу десант зустрів опір противника. Потьомкін зв’язався з штабом дивізії і попросив підтримки.
Гвардійці атакували. Потьомкін розмістив штаб на правом березі в центрі бойових дій.
Коли німці атакували танками, Потьомкін наказав саперам поставити мінну загороду. Переправа працювала без збоїв.
На плацдармі скупчилося багато тяжкопораненних гвардійців. Потьомкін організував евакуацію.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*