Рибачковський Леонід Іванович

6.04.1917 – 30.03.1944
Герой Радянського Союзу

Дата указу: 19.03.1944. За мужність і героїзм, проявлені в боях, Указом Президії Верховної Ради СРСР гвардії старшині Рибачковському Л.І. присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Посмертно.

Народився 13 червня 1918 року в селі Бистрієвка Ружинського району Житомирської області. Росіянин. Закінчив школу-семілетку і сельхозтехникум. У 1938 році по комсомольській путівці виїхав до Москви, працював токарем на заводі, потім в річковому пароплавстві.
Нагороджений орденом Леніна, орденом Червоного Прапора, орденом Червоної Зірки, медалями.
Ім’ям Героя названа вулиця в селі Бистрієвка Ружінського району Житомирської області.

Командир кулеметного розрахунку 78-го гвардійського стрілецького полку 25-й гвардійською Синельниковськой Червонопрапорної стрілецької дивізії 6-й армії Південно-Західного фронту, гвардії старшина.

В кінці вересня 1943 року, переслідуючи розбиті частини гітлерівців, 25-я гвардійська стрілецька дивізія вийшла до Дніпра на південь від Дніпропетровська. Одноманітний степовий ландшафт не радувало око воїнів. Невеликі, але глибокі яри були єдиним укриттям для військ на підході до Дніпра. А далі була широка водна гладінь. Її уплав не здолаєш. Баркаси, човни і чолна, збережені жителями придніпровських сіл, стали великою підмогою для нашої армії.
Командир полку поклопотався про ретельний підбір бійців для десантного загону. Його сформували, в основному, з колишніх моряків. До складу загону був включений і кулеметник полку Л.І. Рибачковський.
Ніч на 26 вересня 1943 року. Тихо на правому і лівому берегах. Лише часті спалахи освітлювальних ракет свідчать про занепокоєння і нервозність гітлерівців. Час за північ. Загін готовий до посадки. Відані останні розпорядження. І ось човни і челна швидко набирають швидкість. Полкова артилерійська група чекає сигналу для удару по прибережних позиціях гітлерівців.
Радіостанція на командному пункті тримає безперервний зв’язок з десантним загоном. Повільно тягнеться час. Правий берег запалав в заграві освітлювальних ракет. Затріщали кулемети. Десантний загін, зайнявши берег, без зволікання обернув вліво, розгортаючись по ходу в бойовий лад для атаки.
Л.І. Рибачковський швидко підійнявся на кручу, кинув прямо перед собою гранату, застрочив з кулемета. Коли загін пішов в атаку, Л.І. Рибачковський підхопив кулемет і кинувся вперед, густо поливаючи гітлерівців свинцем.
Частина загону на чолі з командиром почала обходити з флангу висоту 130. Коли гітлерівці ударили кулеметним вогнем по бійцях, що настають, гвардії старшина Л.І. Рибачковський кинувся вперед до ворожої траншеї. Через лічені секунди звідти пролунали два гранатні вибухи, ворожі кулемети замовкли.
До ранку на висоті розвівався червоний прапор. Тут командир загону дав кулеметному розрахунку Л.І. Рибачковського нове завдання. Потрібно було із засідки бити по контратакуючих ланцюгах ворога. Як і передбачав командир, з ранку гітлерівці зробили контратаку. Наша артилерія завдала вогневого удару по ворогові. Відображаючи натиск фашистів, бронебійники підбили і підпалили два танки.
Л.І. Рибачковський, спостерігаючи за боєм, підпустив гітлерівців на коротку дистанцію і скосив до десятка фашистів. Змінивши диск, він знову припав до кулемета і дав довгу чергу. Ланцюг тих, що атакують заліг. У цей момент командир загону повів бійців в контратаку. Закидаючи гітлерівців гранатами, строчивши з кулеметів і автоматів, гвардійці зім’яли і спонукали ворога до втечі. Так була відбита перша контратака. За день їх було чотири. Гвардійці встояли. До ранку наступного дня весь полк форсувало Дніпро і укріпився на захопленному плацдармі.
16 листопада 1943 року Леонід Іванович Рибачковський загинув в бою за звільнення Дніпропетровської області. Похований в селі Наталіївка Солонянського району Дніпропетровської області.