Артюх Олександр Андрійович

1914 – 19.03.1944
Герой Радянського Союзу

Дата указу: 19.03.1944. За мужність і героїзм, проявлені в боях, Указом Президії Верховної Ради СРСР гвардії молодшому сержантові Артюху О.А. присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Посмертно.

Народився в 1914 р. в ста­ниці Старомінська Ста­ромінського р-ну Красно­дарського краю в сім’ї селянина. Росіянин. Закінчив Таганрозький авіаційний технікум. Працював в м. Харкові, Москві. У Радянській Армії з 1941 г:, на фронті з 1942 р.
Загинув 19.03.1944 р. Похований в с. Промінь Солонянського р-ну. У станиці Старомінська ім’ям Героя названа вулиця.
Нагороджений орденами Леніна, Червоного Прапору, медалями.

Навідник міномета 78-го гвардійського стрілецького полку 25-й гвардійської стрілецької дивізії 6-й армії. Гвардії молодший сержант.

О 3 годині ночі 26 вересня 1943 р. штурмовий загін відчалив від берега. Десантників поглинула ніч­на темрява. Все йшло спокійно, але коли до берега залишалося декілька десятків метрів, в нічне небо злетіли освітлювальні ракети. Гвардійців виявили, але зупинити їх, не дивлячись на артіллерійсько-мінометний вогонь, що відкрився, вже було неможливо. У одному стрімкому пориві гвардійці здолали останні метри і спрямувалися до позиції противника. У числі перших наступав гв. мл. сержант Артюх. Бій за траншеї був жорстоким і швидкоплинним. Противник відступив у напрямі села Військове.
Вчинив наказ переслідувати противника. Гвар­дійці просунулися вперед і зайняли вигідні вогневі позиції, але попереду була висота. Її необхідно було узяти, щоб позбавити противника спостереження за переправою та здійснювати корегування вогню. Бій наростав. Противник вів вогонь зі всіх видів зброї. Але нестримність гвардійців приголомшила гітлерівців. У рукопашній сутичці Артюх знищив декілька гітлерівців. Фашисти відступали. Їм навздогін полетіли міни, випущені з міномета гвардійця Артюха. Міни лягали точно в мету. Противник був в паніці. Залишивши на полі бою десятки трупів, гітлерівці сховалися в траншеї. Дістати їх там могли лише міни. Мін ставало все менше і менше. Тому гв. мл сержант Артюх ретельно встановлював приціл, і вони лягали точнісенько в траншею. Висоту узяли, але вранці противник контр­атаковал. Шість разів довелося гвардійцям відбиватися, але противник не пройшов. Десантники за невеликий час знищили чотири танки, десятки гітлерівців. Гв. мл. сержант Артюх особисто знищив кулемет з обслугою і декілька десятків гітлерівців було убито та поранено. Особистий вклад мінометників був великим. Наступного дня події загострилися. Деколи справа доходила до рукопашного бою. У хід йшов приклад, саперна лопата.
Штурмовий батальйон виконав поставлене завдання. Плацдарм був захоплений, розширений та утриманий. Переправа функціонувала. У це спільне досягнення вклав свій внесок і гв. мл сержант Артюх О.А.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*