Токмін Іван Климентійович

1909 – 24.10.1943
Герой Радянського Союзу

Дата указу: 1.11.1943. Указом Президіуму Верховної Ради СРСР за мужність та героїзм, проявлені в боях, капітану Токміну І. К. присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Посмертно.

Народився у 1909 р. в с. Видріна Залесовського р-ну Алтайського краю в родині селянина. Росіянин. Закінчив 6 класів. Працював у кол­госпі. В Радянській Армії з 1934 р. У 1935 р. закінчив школу молодшого команд­ного складу. Участник радянсько-фінляндської війни 1939 — 40 рр., на фронті з червня 1941 р. Загинув у бою 24.10.1943 р. при форсуванні Дніпра в районі о. Хортиця. В с. Залесово встановлений бюст, вулиця в с. Кордон Залесовського р-ну названа його ім’ям.
Нагороджений орденами Леніна, Олександра Невського.

Заступник коман­дира 5-го штурмового батальйону 12-ї армії. Капітан.

Капітан Токмін, пройшовши через всі випробування під час радянсько-фінляндської війни, зробив відповідні висновки. Війну зустрів зрілим командиром. Особливо відзначився в боях при форсуванні Дніпра та розширення плацдарму на його правому березі. Так, 29.09.1943 р. в період прориву сильно укріпленої ворожої оборони на правому березі Дніпра та подальших наступальних дій першим увірвався зі своїм підрозділом на лінію оборони супротивника і вибив його з траншеї. У період переслідування був попереду, ведучи за собою бійців. Йдучи балкою від річки на село Гроза, капітан Токмін зі своїм підрозділом оточив групу німців у кількості 10 чоловік і декількох офіцерів. У рукопашний сутичці частина групи була знищена, а частина взята у полон. 1.10.1943 року в районі оборони, яку займав підрозділ, ворог за допомогою танків і піхоти перейшов в контратаку. Але натиск був відбитий, ворог відкинутий. На полі бою залишилося 3 підбитих танка, бронемашини і десятки трупів.
Запеклі бої йшли в районі Військове-Вовниги. Противник контратакував, але кожен раз зустрічав сильний вогняна опір. 10 жовтня батальйон зав’язав бій за хутір Шевченко. Противник створив сильно укріплені вогневі позиції, але втримати не зміг. Сміливим, зухвалим маневром Токмін вивів підрозділ у фланг. Противник виявився непідготовлений і відступив.
У бою Токмін приймав рішення сміливі і тактично грамотні, часом несподівані для ворога. Батальйон виконав своє завдання. На займаній ділянці фронту оборона супротивника була зламана.