Портрети діячів козацької доби

Олійний живопис та гравюра з фондів Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького та Дніпропетровського художнього музею.

Складовою частиною художньої групи фондів ДнІМ ім. Д.І. Яворницького є колекція портретного живопису. На сьогоднішній день в музеї зберігаються близько 140 портретів історичних діячів, що були створені до 1917 р. В післявоєнну добу частина колекції портретів в різні роки була передана в Дніпропетровський художній музей. Більшість портретів зі старого фонду, які атрибутовані співробітниками ДНІМ, складають зображення діячів, що відіграли значну роль в історії України та нашого краю.
Збірка портретів історичних діячів козацької доби складає 40 одиниць. Серед них 11 одиниць – портрети гетьманів, 13 портретів представників козацької старшини, а також портрети представників знатних родів та іноземних державних діячів.

Метою нової виставки є ознайомлення широкої громадськості з частиною цієї музейної колекції, яка активно формувалася на початку ХХ ст. в роки директорства Дмитра Івановича Яворницького. Як відомо, одна зала Катеринославського історико-краєзнавчого музею була присвячена історії запорозького козацтва, у якій «стояли “грозные пушки”, висели портреты деятелей украинской истории и картины казак Мамай, который «когда не пьет, то вошей бьет, а все же не гуляет» (В. Данилов). Просвітницька мета виставки – ознайомлення відвідувачів з постатями діячів козацької доби, їхньою діяльністю та роллю в історії та культурі України, з історією цієї частини художньої колекції Дніпропетровського національного історичного музею.

На виставці представлено 15 олійних картин художників ХІХ – початку ХХ ст. Серед них портрети гетьманів Богдана Хмельницького, Данила Апостола, Івана Самойловича, представників козацько-старшинського роду Степана та Анастасії Родзянків, релігійного та громадського діяча Кирила Тарах-Тарловського, відомого в народі як «Дикий піп». У центрі виставки – портрети гетьмана Івана Мазепи, виконані українським та польським художниками у ХVІІІ-ХІХ ст., французька гравюра «Іван Мазепа в таборі Карла ХІІ», які з різних боків висвітлюють неоднозначну постать українського гетьмана. Родзинкою експозиції є копія невідомого художника ХІХ ст. з загадкової картини І.М. Нікітіна «Напольний гетьман» (20-ті рр. ХVІІІ ст.). Довгий час вважалося, що на портреті зображений Іван Мазепа. Серед імовірних прототипів дослідники називають гетьманів І. Скоропадського, П. Полуботка, П. Орлика, фастівського полковника Семена Палія… Колекція портретів козацьких діячів, яка збиралася в історичному музеї століття тому зусиллями Дмитра Яворницького, продовжує зберігати свої таємниці.

Адреса: пл. Шевченко, 5 (меморіальний будинок-музей Яворницького).
Телефон для довідок: (0562) 47-27-61
Часи роботи виставки: з 10:00 до 16:00 (вихідні – понеділок, четвер, п’ятниця)
Вартість квитків: 3 грн. для школярів, студентів; 6 грн. для дорослих

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*