Виставка “Православне мистецтво в тканині”

Ця виставка є третьою з циклу «Православні старожитності в зібранні ДІМ», мета якого презентувати дніпропетровцям і гостям міста одну з найцікавіших та значущих колекцій музейного  зібрання, познайомити їх з православним мистецтвом, традиціями, історією православ’я в нашому регіоні.
Цього разу ми представляємо збірку предметів церковної старовини з тканини. Це храмове начиння (плащаниці, воздухи, покрівці, підвіски до ікон, антимінси, сударії) та богослужбове облачення священнослужителів ХVІІ – п.п. ХХ ст.
Історія цього зібрання починається з 1905 р., коли при Катеринославському обласному музеї ім. О. Поля (так тоді називався наш музей) був створений відділ церковної старовини.  За згоди Священного Синоду та сприяння єпархіального керівництва  зусиллями Яворницького та його колег була зібрана значна колекція церковних предметів і, зокрема, тканин. На 1924 р. тільки збірка тканин складала  близько 330 предметів з храмів Катеринослава (Преображенського та Троїцького соборів, Успенської церкви), колишніх запорозьких церков сіл Покровське, Нові та старі Кодаки, церков і містечок Катеринославської губернії: Підгородного, Миколаївки-Руднєво, Привольного, Карнауховки, Кам’янського, Таромського, Тритузного, Шолохова, Воскресенівки, Штеровки, Чернетчини, Хорошева, Кочережек та ін. До цієї кропіткої праці приєдналися і приватні колекціонери Г. Алексєєв, О. Сластьон.
Сьогодні колекція церковних тканин нашого музею налічує близько 550 одиниць. На виставці представлено 250 предметів, переважну більшість з яких відвідувачі побачать вперше.
Про кожен експонат виставки можна написати книгу, адже за кожним з них стоїть історія, відомі діячі краю чи нерозгадана таємниця. Так, однією з перлин колекції, безумовно, є саккос  – богослужбовий одяг архієрея – що надійшов до музею у 1905 р. з церкви с. Покровського і пов’язаний з історією Запорізької Січі. На думку Д. Яворницького, він був перешитий з каптану російського царя Михайла Федоровича. А от таємниця загадкових літер «ЕАК», вишитих на чудовому сакосі, з катеринославського архієрейського дому і досі не розгадана. Декілька експонатів пов’язані з іменами відомих катеринославських родин, наприклад, Алексєєвих, Урусових, які зробили значний внесок в історію та розвиток краю.
Всі предмети зроблені з коштовних тканин вітчизняного та імпортного виробництва – оксамиту, атласу – і багато прикрашені вишивкою золотом, сріблом, бісером.
Відвідувачі виставки зможуть дізнатися про призначення того чи іншого предмету, його сакральну сутність, символіку зображень. Помилуватися справжніми зразками мистецтва, створеними працею і талантом українських та російських невідомих художників, кравців, вишивальниць. Побачити розмаїття технік та технологій прикрашання тканих виробів в давнину. Прослідкувати вплив того чи іншого світського мистецького напрямку на православне мистецтво.

Адреса: пр. К.Маркса, 16
Тел. для довідок: (0562) 46-34-22; (0562) 46-63-97
Часи роботи виставки: з 10:00 до 16:00 (вихідний: понеділок)
Вартість квитків:
7 грн. дорослий, 4 грн. дитячий (по буднях);
8 грн. дорослий, 5 грн. дитячий (у вихідні) з екскурсійний обслуговуванням;
Вартість екскурсійної путівки: 10 грн. (група дітей), 20 грн. (група дорослих)