Виставка “Невтомний збирач старовини”

01.07.10 – 17.12.10

«Моим правилом в жизни было – работай, …
не ожидая ниоткуда и ни от кого ни награды, ни похвалы;
работай до тех пор, пока служат тебе руки, и пока бъется твое сердце в твоей груди;
работай на пользу твоего народа и на благо Родины, дорогой тебе»

Д.І. Яворницький (З промови на ювілеї), 1914 р.

Дмитро Іванович Яворницький є однією з найяскравіших постатей не тільки української, але й загальноєвропейської культури: вчений-енциклопедист, натхненний дослідник у різноманітних галузях гуманітарних наук: історії, археології, етнографії, фольклористиці; талановитий письменник; невтомний діяч національного суспільного та просвітницького руху, справжній український патріот; неперевершений збирач та хранитель пам’яток старовини, фундатор одного з найкращих музеїв України; багатогранна особистість, людина, що гідно пройшла непростий життєвий шлях, з його злетами та падіннями, успіхами та невдачами.
Майже всі ці грані особистості нашого великого земляка представлені на виставці.
За короткий проміжок часу Д.І. Яворницький зумів перетворити звичайний губернський музей на справжню скарбницю пам’яток історії та культури. На виставці представлені найкращі раритети з колекцій Д.І. Яворницького (більш ніж 100 предметів), серед яких: археологічні пам’ятки, зібрані як самим Дмитром Івановичем, так і археологами, що працювали під його керівництвом; унікальні кириличні стародруки ХV-ХVІІІ ст. оздоблені дорогоцінними металами, витонченим різьбленням, карбуванням (наприклад, Євангеліє к. ХV – поч. ХVІ ст. із заставками на листовому золоті); культова пластика (хрести, вотивні пластини); запорозька зброя; зразки давньоєгипетського мистецтва, українського декоративно-ужиткового мистецтва, предмети антикваріату: старовинні годинники, вироби з порцеляни та скла. Завдяки авторитету Дмитра Івановича Яворницького, його вмінню налагоджувати дружні стосунки з різними людьми музейне зібрання постійно поповнювалося надходженнями з приватних колекцій Левінсона, Міклашевського, Алєксєєва, Міклухо-Маклая. Деякі з цих предметів представлені на виставці.
Найбільш повно різноманітну наукову і громадську діяльність Д.І. Яворницького, контакти із сучасниками, а також внутрішній світ відображає приватне листування. Щедрість і чуйність Дмитра Івановича, його висока епістолярна культура сприяли формуванню великої епістолярної спадщини, що зберігається сьогодні в історичному музеї і нараховує 6000 листів від більш ніж півтори тисячі кореспондентів. Лише простий перелік їх імен займатиме не одну сторінку, тому назвемо тільки деякі з них: М. Грушевський, В. Ключевський, О. Потебня, М. Лисенко, Олена Пчілка, С. Васильківський, М. Коцюбинський, В. Гіляровський та ін. Частина цієї колекції представлена на виставці.

Адреса: пр. К. Маркса, 16 (Дніпропетровський історичний музей)
Тел. для довідок : 8 (0562) 46-34-22
Часи роботи музею: з 10:00 до 16:00 (вихідний – понеділок);
Вартість квитків: 2 грн. для дітей; 4 грн. для дорослих.