Виставка “Козацька спадщина”

23.09.2010 – 31.12.2010

Одяг та предмети побуту запорозьких козаків XVII-XVIII ст. з фондів Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького.
(до 155-річчя від дня народження Д.І. Яворницького)

Це десята виставка в стінах будинку-музею, і присвячена вона 155-річчю від дня народження Д.І. Яворницького. Виставка представляє колекцію одягу та побутових речей запорозьких козаків ХVІІ-ХVІІІ століть з фондів Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького. Колекцію козацьких речей ще наприкінці ХІХ ст. почав збирати О.М. Поль. За тридцять років діяльності на посаді директора Катеринославського історико-краєзнавчого музею Д.І. Яворницький збільшив колекцію Поля з п’яти до 85 тисяч експонатів. Козацькій спадщині Дмитро Яворницький присвятив все своє життя.
Вчений «об’їздив усі місця колишніх січей, багато разів плавав по Дніпру, спускався через пороги, оглядав острови, балки, ліси, шляхи, а також кладовища, вивчав церковні старожитності, списував козацькі пісні, народні перекази, розкопував поховання в курганах і оглядав всі більш-менш значні приватні зібрання запорозьких стародавностей». Серед 80 тис. зібраних за роки директорства Д.І. Яворницького експонатів в Дніпропетровському історико-краєзнавчому музеї було понад 2300 цінних реліквій запорозького козацтва. Частину цих перлин музейного зібрання, що дійшли до нашого часу і складають скарбницю колекцій ДнІМ, буде показано на новій виставці. Це колекція козацького одягу, виробів із металу, гліни та кераміки, що використовувалися у козацькому побуті, актові джерела, у яких відбилися повсякденні та виключні справи представників козацької верстви. Зокрема, козацькі грамоти XVIII ст. чудово ілюструють нову виставку нарівні із картинами та офортами на козацьку тематику.
На виставці представлено більше, ніж півсотні експонатів, серед яких особливо цінними є червоні козацькі жупани XVIII ст. та величезні шаровари, «скопійовані» з автентичних ще у ХІХ столітті. Вони були передані до Катеринославського історико-краєзнавчого музею на початку ХХ століття самим Д.І. Яворницьким. Дуже цікавими є пояси східного та французького виробництва, що їх носили запорозькі козаки, люльки без чубуків, кресала, каламарі, баклага, металевий посуд, ґудзики від одягу. Окрему вітрину займають кахлі з козацьких будинків. Всі ці речі XVIII століття, якими користувалося козацтво нашого краю, вцілили, в першу чергу, завдяки невтомній діяльності Дмитра Яворницького – першого директора музею. Як архівіст вчений зібрав і дослідив багато документів, що стосувалися історії запорозького козацтва та повсякденного життя представників козацької верстви. Серед різноманітних глейтів (охоронних грамот), повідомлень, рапортів, купчих грамот, що представлені на виставці, особливо цікавими, на наш погляд є рапорт Петра Калнишевського від 1768 р., з власноручним підписом кошового отамана, та рапорт останнього гетьмана Війська Запорозького Кирила Розумовського від 29 листопада 1760 р. Зокрема, в останньому документі йдеться про небезпечну хворобу, котра розповсюдилась в Запорозькій Січі, і про ті заходи, які були застосовані для запобігання епідемії.
Експозиція оформлена великими графічними роботами народного художника Олександра Данченка, із серії «Визвольна війна українського народу 1648-1654 років». Особливо цікаві роботи – «Під Жовтими Водами» та «Після бою під Корсунем».
Також на виставці можна побачити картину видатного художника М.С. Самокиша «Запорожці відбивають у татар ясир», яку він створював на замовлення Д.І. Яворницького для Дніпропетровського історико-краєзнавчого музею на початку 1930-х років. Цей відомий художник за своє життя створив близько 10 тисяч малюнків та графіки, його ім’я і зараз відомо поза межами України. Багато творів Микола Самокиш присвятив саме козацтву. Перше, ніж приступити до створення нового історичного полотна, художник ретельно і прискіпливо досліджував історичні джерела. Д.І. Яворницький консультував М.С. Самокиша з приводу зображення козаків з точки зору історії та етнографії. Серед тих робіт, які художник надсилав до Дмитра Яворницького, до нашого часу збереглася лише одна картина. Тепер її можна побачити на новій виставці.

Ціна вхідного квітка: для школярів та студентів – 2 грн., для дорослих – 4 грн.
Вихідні – п’ятниця, понеділок.
Адреса будинку-музею: площа Шевченка, 5 (біля парку ім. Шевченка).

старший науковий співробітник
меморіального будинку-музею Д.І. Яворницького
Віктор ЄКШОВ