Художня виставка “Присамарські мотиви”

26.01.11-28.02.11

Твори художників «Ігренської школи».

Твори мистецтва завжди є відбитком епохи. І якого би жанру не був твір, ми завжди безпомилково можемо визначити час його створення. Адже час та суспільство формують світогляд митця.
На виставці представлені твори художників, які формувалися у 1970-і роки, хто самостійно, хто після закінчення навчального закладу. Це був період після сталінського режиму, після короткочасної «відлиги», вже відійшов у минуле «суворий стиль» 1960-х років, це – початок «застою». І мистецтво це відчуло.

Молодим художникам, які тільки-но входили у світ мистецтва, було дуже важко пробитися своїми роботами на виставки. І не стільки офіційна цензура СРСР заважала цьому, скільки самі радянські художники (советские художники) старшого покоління, які вже стали членами виставкомів, чиновниками від мистецтва. Молоді художники формувалися в час, який їх зробив «загубленим поколінням» митців. Їм важко було стати навіть членами Спілки художників.

Та справжній художник не може не бути художником. Тому молоді митці об’єднувались в окремі групи, в яких знаходили спільні інтереси в мистецтві.

В той час існувала своєрідна ієрархія в темах художніх творів, перш за все цінилися твори про історію СРСР, людину праці, інтернаціоналізм. Національні риси в мистецтві країни, в якій жив «радянський народ», не були м’яко кажучи популярними.
Своєрідність мистецтва України визначається особливостями мистецтва окремих регіонів. Завжди можна відрізнити твір західноукраїнського майстра від твору художника Східної України. Кожна область має свої характерні риси і навіть в одному місті можуть бути різні стилістичні особливості того чи іншого виду мистецтва.

На території теперішнього Дніпропетровська є місцевість, яка називається Ігрень (Огрінь). Тут у впадіння ріки Самари в Дніпро були поселення первісних людей. На цьому місці були стоянки запорожців. Це легендарний край, в якому розвивалося своєрідне народне мистецтво. Тут склалася так звана «ігренська школа», яка зібрала художників, що в 1970-х роках почали творчу діяльність.

Художники у своїх творах відображають безмежні степові простори, затишні плавні, величні річкові береги з хатами своєрідною монументально – декоративною мовою.

Митців поєднує не тільки географічне місце проживання, а особливе світовідчуття, вірність традиціям і відданість натурі, яка стала їх головним вчителем.
Митці «ігренської школи» змогли в складний час спираючись на традиції українського національного мистецтва, сформувати своє світосприйняття, передати красу і велич рідного Присамар’я, що зробило їх цікавими, самобутніми художниками Дніпропетровщини кінця XX – поч. XXI століття.

Автор тексту: В.В.Кулічихін, мистецтвознавець, член НСХУ.

Адреса: пр. К.Маркса,64 (музей «Літературне Придніпров’я»)
Тел. для довідок: +38(0562) 778-01-00
Часи роботи музею: вівт., п’ятн., суб., нед. з 11:00 до 17:30 без перерви; середа з 11:00 до 20:00
Вартість квитків: 3 грн. для школярів, студентів; 6 грн. для дорослих.