Виставка “Скарби української писемності”

Виставка з фондів Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького.

Тематика нової виставки приурочена до Дня української писемності та мови. Експонати виставки, що представляють колекцію Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького, розповідають про розвиток української писемності на теренах України, від періоду рукописної до видання друкованої книги, а також презентовано матеріали щодо збирання та публікації лексичних матеріалів по українській мові.
День української писемності та мови — це свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. За православним календарем це день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця. За традицією в цей день відзначають найкращих популяризаторів українського слова. Ця тема безпосередньо пов’язана із розвитком мови та писемності на теренах сучасної Дніпропетровської області, і зокрема, з діяльністю Д.І. Яворницького на ниві лексикографії та збирання експонатів для Обласного музею ім. О.М. Поля.
На початку ХХ ст. Яворницький здійснив серйозну пошукову роботу, в результаті якої до 1905 р. перевіз із церковних та особових бібліотек нашого краю до Катеринославського музею близько 750 рукописних та друкованих пам’яток. А за 1905-1906 рр. йому вдалося розшукати ще 500 старовинних книжок. Вчений особисто описував книги, які зберiгалися у сiльських церквах.
Як лексикограф Д.І. Яворницький за своє життя зібрав близько 55 тисяч українських слів, що не були зафіксовані в інших словниках. Він планував видати «Словник української мови» в 3-х томах, але за життя вченого побачив світ лише 1 том («А-К»). Експонати з фондів історичного музею яскраво підкреслюють діяльність Дмитра Яворницького на ниві українознавства.
Серед унікальних експонатів виставки – рукописні кириличні книги 1425 і 1631 рр., стародруки друкарні Івана Федорова («Книга о постничестве» 1594 р.) та типографії Києво-Печерської Лаври («Патерик печерський» 1678 р.; «Книга житий святых» Дмитрія Ростовського). Особливо цінний екземпляр служебника («Службы преподобным отцам печерським» 1763 р.), який був пожертвуваний до Самарського Пустельно-Миколаївського монастиря останнім кошовим отаманом Петром Калнишевським.

Виставка триватиме: з 28 жовтня 2011 р. по 1 лютого 2012 р.
Будинок-музей працює: вівторок, середа, субота, неділя з 10 до 16 години.
Тел.: 47-27-61, 47-27-33.
Ціна квитків: 2 грн. – учнівський, студентський; 4 грн. – дорослий.
Адреса будинку-музею: площа Шевченка, 5 (біля парку ім. Шевченка).