Виставка “Шевченкіана Анатолія Фоменка”

«Шевченкіана Анатолія Фоменка» – так називається виставка музею «Літературне Придніпров’я», приурочена дню народження Тараса Григоровича Шевченка і присвячена пам’яті невтомного збирача Шевченкіани, колекціонера, професора Анатолія Кузьмовича Фоменка.
Безцінна, з 2000! одиниць, колекція Шевченкіани, була подарована Дніпропетровському національному музею ім. Д. Яворницького у 1999 році. У її складі 350 книжок з творами Тараса Шевченка і видань, присвячених його життю та творчості. Серед них понад 30 видань ХІХ – початку ХХ століть, 593 листівки (понад 100 дореволюційних видань ) з автопортретами Т.Шевченка, репродукціями його живописних та графічних творів, малюнків, а також листівки, створені на теми його віршів, із зображенням пам’ятників йому, місць перебування тощо. До цього щиросердного дарунка входять також 220 значків, 56 медалей, 230 екслібрисів, 150 філателістичних експонатів (поштових марок, маркованих і з спец погашенням конвертів), бандура, на теці якої є зображення поета, портрети та інші речі.
Найбільшу цінність колекції А.К. Фоменка складають раритетні видання творів великого поета. Це прижиттєвий шевченківський „Кобзар”, виданий 1860 року завдяки меценатству відомого українського садівника Платона Семиренка. Це „Кобзар” празького видання 1876 року. Це „Поезії Т.Г. Шевченка заборонені в Росіїї”, які були видрукувані в Женеві 1890 року. Це також видані у 1886 році в Петербурзі „Гайдамаки” Т.Г. Шевченка з гравюрами відомого художника О.Г. Сластіона та з його автографом (передмову для унікального по красоті видання написав Д.І. Яворницький). Це й „Твори Тараса Шевченка Кобзар” у двох томах, які були видані під редакцією Івана Франка у Львові у 1908 році. З безцінних видань ХХ століття – „Кобзар” 1931 року з ілюстраціями Василя Сідляра, репресованого в сталінські часи, а також „Кобзар” в трьох книжечках, видрукуваних 1947 року українцями в Західній Німеччині в таборі для переміщених осіб, зі словами на обкладинці „На чужині”.
Т.Г. Шевченко увійшов у життя А.К. Фоменка ще в дитячі роки. Завдяки батькам, в його родині панувала атмосфера великої поваги до поета. В 1943 р., коли А.К. Фоменко став солдатом Червоної армії, він узяв з собою із домівки свою найкращу реліквію – „Маленький Кобзар”, надрукований 1917 року у московському видавництві „Відродження” й придбаний юнаком під час окупації на ринку міста Артемівськ. Після війни вчорашній солдат, який назавжди став її інвалідом, навчався на філософському факультеті Київського університету. В ті роки й почав майбутній професор, незважаючи на обмежені студентські фінансові можливості, збирати свою Шевченкіану. Він продовжував поповнювати свою колекцію і в наступні роки, коли працював викладачем, а після захисту кандидатської дисертації – доцентом кафедри філософії Дніпропетровського університету. Й потім, коли завідував кафедрою філософії Дніпропетровського металургійного інституту.
Щороку до дня народження Т.Г. Шевченка в музеї виставляються матеріали із колекції Анатолія Кузьмовича Фоменка. В цьому році на виставці представлена колекція унікальних листівок XIX-XX століття.
Шевченкіана для Анатолія Кузьмовича Фоменка всі роки була не засобом власного інтелектуального збагачення та самозадоволення, а можливістю поширення шевченкової спадщини, популяризації Тарасового Слова серед широкого загалу.

Виставка триватиме: з 6 березня по 1 травня 2012 року
Адреса: пр. К.Маркса,64 (музей «Літературне Придніпров’я»)
Тел. для довідок: (0562) 778-01-00
Часи роботи музею: вівт., п’ятн., суб., нед. з 11:00 до 17:30 без перерви; середа з 11:00 до 20:00
Вартість квитків: 3 грн. для школярів, студентів; 6 грн. для дорослих.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*