Виставка “Зі скарбниці Яворницького: килими та кераміка”

Виставка «Зі скарбниці Яворницького: килими та кераміка» присвячена 165-річчю з дня заснування музею. На виставці представлено приблизно 100 експонатів.
Протягом багатьох років, завдяки зусиллям Д.І. Яворницького та інших збирачів пам’яток народної творчості України, в музеї створено чудову колекцію глиняних виробів ХVІІІ – поч. ХХ ст. – посуд, кахлі, скульптура, іграшки, люльки. Це вироби майстрів відомих українських керамічних центрів – Опішні, Зінькова, Миргорода на Полтавщині; с. Бубнівкита м. Тульчин в Вінницькій області. В музейному зібранні кераміки зберігаються витвори майстрів Київщини, Харківщини, Поділля.
Значну частину колекції складає кераміка Катеринославщини. Це переважно глиняний посуд, прикрашений кольоровими поливами: зеленими, жовтими, коричневими. На перший погляд ці вироби зовсім прості за оздобленням, але дивовижні їх пластичні властивості та різноманітність у призначенні.
Також музей зберігає чудові керамічні вироби всесвітньовідомого російського гончарного центру – Гжелі. Виділяються вироби східного походження. Посуд має оригінальну форму і прикрашений характерними для Ближнього Сходу малюнками. Датується він кінцем ХІХ –поч. ХХ ст.
Сьогодні колекція українських килимів у фондах налічує 23 одиниці. Нажаль всі вони зазнали руйнівного впливу, як під час безпосереднього вжитку, так і після надходження до музею, особливо у буремній перший половині 20 ст. У 1980-90 рр. розпочалася робота з реставрації килимів в Ермітажі (М.Ф. Пенягіної) та в Москві (А.К. Йолкіної). В результаті відреставровано 6 килимів, 5 з них представлені на виставці.
Етнографічна колекція килимів та кераміки із зібрання Д. Яворницького містить найкращі справжні національні надбання, речі повсякденного вжитку, які поєднали в собі складні технічні навички, стародавні ремісницькі традиції., інтуїтивно точні народні знання, ставши висококласними технологічними виробами. У той же час, вони є прикладами витворів мистецтва, носієм народної душі, смаку, уявлень про прекрасне. Представлені експонати являють собою зразок естетично досконалого мистецтва, є джерелом натхнення для нащадків. Пропонуємо звернути увагу не тільки на самі чудові речі, але і замислитися над потребою людини в оточенні себе прекрасним, що була притаманна зокрема нашим предкам.

Виставка працюватиме до кінця лютого з 10.00 до 16.00
Вихідний — понеділок
Тел. для довідок: 46-34-22

Афиша-в-печать.jpg