КОБЗАР: феномен української культури

Виставку продовжено до 20 травня!

Виставка

«КОБЗАР: феномен української культури»
(до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка)

АФИША-КОБЗАРЬ.jpg

З 25 лютого у виставковій залі Меморіального будинку-музею Д.І. Яворницького працюватиме виставка «КОБЗАР: феномен української культури» (до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка) з фондів Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького.

Виставка присвячена кобзарству як унікальному явищу світової культурі, коріння якого сягає давніх часів. Воно стало невід’ємною частиною української історії та музичної культури, на його творчій платформі у ХІХ ст. зростало багато видатних митців, серед них – Великий Кобзар Т.Г. Шевченко. Недарма перша збірка його поезій отримала коротку і ємну назву «Кобзар». Врешті-решт, ця назва стала лейтмотивом усієї творчості Тараса Григоровича.

Рідкісні експонати з фондів ДНІМ нагадають про народні витоки творчості Великого Кобзаря, 200-річний ювілей якого світ відзначає в цьому році. Старовинні музичні інструменти, такі як кобзи та бандури ХІХ – поч. ХХ ст., бубон і цимбали, дитячі іграшки-свистульки дозволять зануритись у світ народної музичної культури, яка з дитинства оточувала Т.Г. Шевченка. Завдяки творчому сприйняттю поета ця культура увійшла до скарбниці світової літератури.

Окреме місце на виставці займе реконструкція зовнішнього вигляду кобзаря та його супутника – хлопчика-поводиря. Серед книг буде представлена раритетна шевченкіана з фондів музею, прижиттєві видання «Кобзаря», ліногравюри Василя Лопати за мотивами творів Т.Г. Шевченка.

Серед унікальних експонатів виставки – загадкова та символічна картина «Козак Мамай» ХІХ століття, Століттями зберігалися по українських хатах, нерідко поруч з іконами, таємничі зображення «мамаїв». Їх сприймали не тільки як воїнів-захисників, а й мандрівників, філософів і, зазвичай, співців, що тримають в руках кобзу – головний символ співучої душі українського народу.

Багато з цих рідкісних речей були зібрані фундатором і першим директором Музею – Д.І. Яворницьким, якого ще за життя називали не тільки козацьким, а й «кобзарським батьком». Д.І. Яворницький завжди підтримував кобзарів, допомагав, влаштовував їм концерти. Співи кобзарів неодноразово супроводжували його лекції про козацтво. За життя вченого в його оселі побували відомі кобзарі початку ХХ ст., – Іван Кучугура-Кучеренко, Григорій Кожушко, Степан Пасюга, Михайло Кравченко та ін. Виставка також розповість про долю цих особистостей. Д.І. Яворницький є автором маловідомої розвідки «Українське кобзарство». Дмитро Іванович також був відомим шевченкознавцем, цікавився творчістю Великого Кобзаря, збирав речі, пов’язані з іменем Т.Г. Шевченка, видавав матеріали про нього.

Окремим комплексом представлені матеріали про бандуристів Дніпропетровщини ХХ століття. На виставці можна буде побачити одяг, світлини, нотні записи, статуетки бандуристів, які відносяться до новітньої історії. Будинок-музей Д.І. Яворницького протягом свого існування завжди підтримував відродження традицій кобзарства в Україні, про що повідають матеріали нової виставки.

Виставка працюватиме в меморіальному будинку-музеї Д.І. Яворницького до 15 квітня 2014 р.

Адреса: пл. Т. Шевченко, 5.
Телефон для довідок: (0562) 47-27-61

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*