“Петриківський дивоцвіт”

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ІСТОРИЧНИЙ МУЗЕЙ ім. Д.І. ЯВОРНИЦЬКОГО
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ХУДОЖНІЙ МУЗЕЙ
ДНЕПРОПЕТРОВСЬКИЙ ТЕАТРАЛЬНО-ХУДОЖНІЙ КОЛЕДЖ
презентують виставку «ПЕТРИКІВСЬКИЙ ДИВОЦВІТ»

Петриківський розпис за більш ніж столітню історію свого існування пройшов шлях від виникнення художньої традиції до внесення у Репрезентативний список нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО у грудні 2013 року.

Виставка «ПЕТРИКІВСЬКИЙ ДИВОЦВІТ» демонструє твори петриківських майстрів (декоративні панно, або «мальовки») усіх поколінь від славнозвісних «малювальниць» Тетяни Пати (1884–1976), Надії Білокінь (1894–1981) до молодих митців сучасності.
Одним з найбільш знакових розділів виставки є роботи 1970–80-х років, що висвітлюють шляхи розвитку петриківського розпису, демонструючи новаторське використання традиційних композиційних і кольорових рішень. Найбільш послідовними новаторами того часу були вихованці Тетяни Пати Федір Панко (1924–2007) та Василь Соколенко (1922). Ці майстри збагатили стародавні принципи орнаменту варіаціями квіткових, рослинних мотивів, розширили тематичні й пластичні засоби художньої виразності декоративного розпису.
Значна кількість робіт в експозиції виконана петриківськими майстрами середнього покоління, чия творча діяльність припала на останню чверть ХХ століття. Це — Андрій Пікуш (1950), Марія Пікуш (1954), Олена Зінчук (1959), Валентина Карпець (1970), Тетяна Гарькава (1963), Валентина Дека (1957), Лідія Булавін (1959), Марія Яненко (1962). Їх творча діяльність відзначалася постійними пошуками нових композиційних та кольорових рішень декоративного орнаменту. Ці ідеї особливо виявляються в квітковому розпису декоративних панно на папері, які широко та різноманітно репрезентовані у музейному зібранні.
Сучасні молоді майстри, що представлені на виставці – випускники та теперішні студенти Дніпропетровського театрально-художнього коледжу, що навчались у класі Петриківського розпису Тетяни Гарькавої. З вересня 2012 року було відкрито нову спеціальність у коледжі під назвою «Декоративний петриківський розпис», де Тетяна Анатоліївна навчає секретам майстерності народного мистецтва молоде покоління. Але педагогічну діяльність вона веде у коледжі з 2004 року на факультетах «Декоративно-прикладне мистецтво» та «Дизайн». У 2010 році на захист дипломних проектів вийшов її перший випуск. Твори цих випускників представлені на виставці (меблі, оздоблені петриківським розписом). Вони ще не чарівники, її перші вихованці, але в їх дипломних роботах вже було відчуття того, що саме вони продовжувачі найстарішого мистецтва Придніпров’я. Це їм зберігати для майбутнього вічну красу петриківського квітково-рослинного орнаменту, його чарівність і самобутність.
Всього на виставці представлено понад 100 експонатів

Виставка працюватиме до 18 травня з 10.00 до 16.00
Вихідний – понеділок
Тел для довідок: 46-34-22

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*