Виставка «Олександр Якович Толстіков: міський голова Катеринослава»

Виставка (присвячена 175-й річниці від дня народження)

 Виставка працює: з грудня 2015 р. по травень 2016 р., понеділок – п’ятниця, з 10:00 до 16:00.

Місце розташування виставки:

Музей історії місцевого самоврядування Дніпропетровської області (відділ Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького), будівля Дніпропетровської обласної ради, проспект Кірова, 2, кімн. 221, тел. (056) 744-13-46; e-mail: museum@ua.fm 

Відвідування за попереднім замовленням.

Виставка розповідає про життя та діяльність визначної, практично забутої постаті в історії нашого міста кінця XIX – початку XX століть.

На виставці можна побачити унікальні документальні та графічні матеріали, а також речові експонати з фондів ДНІМ ім. Д.І. Яворницького.

Це, зокрема:

 • унікальні зразки катеринославської цегли кінця XIX – початку XX ст.;
 • унікальне видання «Журналы Екатеринославской городской Думы» за 1905 р.;
 • кольоровий план міста Катеринослава 1903 р.;
 • квиток для проїзду в міському трамваї Катеринослава початку XX ст.

 

Виставка підготовлена науковими співробітниками відділу «Музей історії місцевого самоврядування Дніпропетровської області» Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького.

***

Коротка історична довідка про О.Я. Толстікова.  

Олександр Якович Толстіков (1840–1905) – один із найбільш відомих міських голів Катеринослава, активний діяч структур місцевого самоврядування.

Походив з купців. З середини 1850-х рр. мешкав у Катеринославі. Розвинув власний бізнес: торгівля залізом; став купцем другої, згодом першої гільдії. Мешкав на вул. Торговій (нині Ширшова), магазин знаходився на Катерининському просп. між вул. Московською та Залізною (Миронова). Тридцять років обирався гласним Катеринославської міської Думи з 1875 р.

У 1889–1893, 1901–1905 рр. двічі обирався міським головою Катеринослава. У 1905 р. подав у відставку через хворобу, незабаром помер.

На посаді Міського голови Катеринослава О.Я. Толстіков проводив активну політику розвитку міста в усіх галузях, головним чином у сфері будівництва, інфраструктури та освіти. За його безпосередньої участі здійснені такі заходи:

 • розпочалася забудова великого міського району «Нові Плани» за регулярним принципом, після злив 1891 та 1892 рр., на основі виділення ділянок на пільгових умовах (квартали вище вул. Свєтлова по лінії сучасних вул. Артема – Короленка до вул. Тельмана);
 • збудовано будинок Міської Думи Катеринослава – архітектурну окрасу міста за проектом Д.С. Скоробогатова (просп. К.Маркса, 47);
 • під безпосереднім керівництвом О.Я. Толстікова заснований та створений навчальний заклад – Катеринославське Комерційне училище, та побудований його будинок у 1904-1905 рр. (нині будівля Дніпропетровської обласної ради, просп. Кірова, 2).
 • збудовано будинок першого реального училища у 1890-1891 рр. (нині 2-й корпус ДНУ, просп. К.Маркса, 36);
 • упорядковано Міський сад й збудовано у ньому нову будівлю Літнього театру;
 • вперше порушено питання про улаштування в місті кінного трамваю у 1890 р.;
 • містом була випущена облігаційна позика у 1903 р. на 2 млн. 500 тис. руб. для улаштування водопроводу, другої черги трамваю та ін.

1-(2)

1-(3)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*