Виставка «Іноземні інвестиції в Україну. Кінець ХІХ ст. – початок ХХ ст.»

Виставка-дослідження «Іноземні інвестиції в Україну. Кінець ХІХ ст. – початок ХХ ст. Частина перша: Бельгія». «Україна – Бельгія: історія взаємовідношень. Кінець ХІХ ст. – початок ХХ ст.».

Місце проведення: Український кризовий медіа-центр, Київ, Хрещатик, 2.
Дата проведення: 10 – 27 березня 2016 р.

Виставка презентує дослідження на основі документів про іноземні інвестиції в Україну кінця ХІХ – початку ХХ сторіччя, яке руйнує міф про радянську індустріалізацію Центру, Сходу та Півдня України. Проект акцентує увагу на європейській історії розвитку регіону, яка на сьогодні є не достатньо дослідженою і популяризованою. Гірничо-металургійна промисловість Придніпровсько-Донецького краю України завдячує залученню підприємницького капіталу і досвіду з Англії, Франції, Німеччини, Швейцарії. Особливо значним був вплив бельгійського підприємницького капіталу, через що Придніпровсько-Донецький регіон України називали «Українською Бельгією». На виставці представлено майже 250 історичних документів тих часів та світлин, які яскраво і переконливо відтворюють важливий період розвитку українських регіонів.

Справжніми свідоцтвами тих подій є представлені на виставці акції і облігації бельгійських акціонерних товариств, що діяли в губернії. Крім того, на виставці представлені фотокартки і портрети бельгійських і українських підприємств, керівників і засновників заводів, рудників, шахт. На фотографіях відтворені гігантські металургійні заводи з доменними печами, рудники, шахти, продукція заводів, і звісно, зображення робітників – металургів, шахтарів. Представлені унікальні фото самодіяльного театру «Малороси» на Петровському заводі (м. Єнакієво), духового оркестру Донецького скляного заводу, побудовані за рахунок керівництва підприємств православні і католицькі храми, театри, парки і бібліотеки.

Гірничо-металургійна промисловість Півдня України зобов’язана своїм виникненням перш за все іноземним компаніям. Багатий на корисні копалини колишній Катеринославський регіон (сучасні Дніпропетровська, Луганська, Донецька і Запорізька області) став центром залучення підприємницького капіталу і досвіду з Англії, Франції, Німеччини, Швейцарії. Водночас, Бельгія була першим і основним іноземним інвестором імперії. Її інтерес був зосереджений у Придніпровсько-Донецькому регіоні в Україні, де вона зробила величезний внесок у модернізацію економіки і розвиток регіону, який зараз є Південно-Східною Україною.

Завдяки промисловому розвитку змінювалися і облаштовувалися міста, створювалися селища, будувалася залізниця. Географія підприємств охоплює Катеринослав (сучасний Дніпропетровськ), село Кам’янське (сучасний Дніпродзержинськ), Кривий Ріг, Луганськ, Маріуполь, Костянтинівку, Горлівку, Єнакієве, Дебальцеве, Торез, Краматорськ та інші. Чимало з підприємств, створених у 1890-ті роки, працюють до сьогодні. Промисловий бум створив десятки тисяч робочих міст. Завідувачка науково-дослідного та експозиційного відділу історії України ХІV ст. – поч. ХХ ст. Дніпропетровського національного історичного музею імені Дмитра Яворницького.

Цей проект став можливим завдяки діяльності дніпропетровського мецената Дмитра Піркла, який протягом 2011-2015 років купував історичні документи на теренах Європи. Зібрані матеріали були передані Дніпропетровському національному історичному музею імені Дмитра Яворницького. Директор музею Надія Капустіна ініціювала вивчення та аналіз документів. На базі музею, Валентина Лазебник, завідувачка науково-дослідного та експозиційного відділу історії України ХІV ст. – поч. ХХ ст., дослідила матеріали та сформувала у експозицію, над якою працював дизайнер Юрій Малієнко.

[pe2-image src=”http://lh3.googleusercontent.com/-tfrn7QTx59o/VtQPsAt0VaI/AAAAAAAAWw8/NnA29AdOkg8/s144-c-o/21-Poster_A1_cmyk_cur.jpg” href=”https://picasaweb.google.com/103918136820353135163/yVVHqK#6256643031105295778″ caption=”” type=”image” alt=”21-Poster_A1_cmyk_cur.jpg” pe2_img_align=”center” pe2_single_image_size=”s700″ ]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*