Фотовиставка «Музей – образ свого часу»

Прес-реліз. Фотовиставка «Музей – образ свого часу» 

(до 40-річчя закінчення реконструкції музею у 1968-1977 рр.)

7 травня 1977 року урочисто відкрита нова експозиція Дніпропетровського історичного музею ім. Д.І. Яворницького.

Завершилися роботи зі створення комплексу історичного музею: діорама «Битва за Дніпро» з кінолекційним залом, експозицією просто неба «Військова техніка Великої Вітчизняної війни»  і «Скіфські і половецькі скульптури», виставкова експозиція по історії музею в Білому залі старого музейного корпусу, та стаціонарна експозиція з історії краю з найдавніших часів до сучасності у восьми нових музейних залах з окремим виставковим залом. Загальна площа нової експозиції 2100 кв.м. – у п’ять разів більше попередньої. В новій експозиції представили більше 10 тисяч експонатів – визначних пам’яток історії та культури.

У 1960-і рр. в експозиційних залах музею, збудованого на поч. 20 ст., для відвідувачів демонструвалося близько 3 тисяч музейних пам’яток з понад 50-тисячного зібрання. Стрімкий розвиток Дніпропетровщини у післявоєнний період та швидке зростання музейної колекції поставили перед колективом музею на чолі з директором Г.Ф. Ватченко завдання створення саме музейного комплексу, який би засвідчував панорамну картину життя краю з давніх часів до сьогодення.

З затвердженням у 1968 р. рішення про будівництво нового експозиційного корпусу розпочалися великі проектні роботи і реконструкція історичної будівлі 1905 року.

Автор проектів комплексу реконструкції і реставрації музейної будівлі, виставкових експозицій просто неба (кам’яної пластики та військової техніки), діорами «Битва за Дніпро» – В.О. Зуєв, відомий дніпропетровський архітектор, керівник 2-ї майстерні «Дніпрогромадянпроекту».

Фотодокументи виставки відбивають етапи будівництва нового музейного корпусу, створення діорами і насамперед – творців музейного комплексу. На сюжетних та групових фото втілені дніпропетровський архітектор В.О. Зуєв; художники ленінградського відділення Художнього фонду РСФСР – автори оформлення стаціонарної експозиції В.І. Коротков, В.Л. Ривін; художники – баталісти студії ім. М.Б. Грекова у Москві, автори полотна діорами М.Я. Бут, М.В. Овечкін та автори тем – співробітники історичного музею. Фотоматеріали виставки представляють учасників створення експозиційного обладнання та його монтажу – численні дніпропетровські підприємства та установи.

Унікальна фотозйомка, приурочена до святкового відкриття музейного комплексу у травні 1977 р., відображає кожний музейний зал в художніх образах, замислених художниками – дизайнерами. Простежується трансформація концепцій та ідей від ескізів та робочих матеріалів до реалізації готового рішення.

«За идейно-теоретическое и художественное решение экспозиции» Дніпропетровського історичного музею ім. Д.І. Яворницького творча група учасників реконструкції Г.Ф. Ватченко (директор музею), В.О. Зуєв (архітектор, автор реконструкції комплексу), В.І. Коротков і В.Л. Ривін (автори художнього оформлення музею), М.Я. Бут та М.В. Овечкін (автори полотна діорами), В.С. Прокудо (автор сценарію і науковий консультант діорами) відзначені Державною премією УРСР імені Т.Г. Шевченко за 1979 р.