Виставка «Гетьман І. Мазепа: легенди, міфи та реалії»

Зала №2 ДНІМ

Виставка «Гетьман І. Мазепа: легенди, міфи та реалії» до 330-річчя від обрання І. С. Мазепи гетьманом.

Іван Степанович Мазепа-Колединський досі залишається однією з найбільш суперечливих постатей в українській історії. Ще за життя його образ обріс фантастичними легендами та міфами, а політичні рішення – отримали досить різновекторні оцінки у багатьох поколінь нащадків. Але за чисельними вигадками і легендами, пафосом світського життя та дипломатичного етикету прихована справжня постать Івана Мазепи – людини обдарованої розумом та харизмою, що прагнула до кохання, реалізації своїх політичних амбіцій та визволення Батьківщини від суворої реальності поневолення. Розширити уявлення про ці досить розрізнені прояви особистості Івана Мазепи і ставиться за мету у нашій виставці: «Гетьман І. Мазепа: легенди, міфи та реалії».

У її центрі знаходиться серія англійських гравюр ХІХ ст. Одна з них має назвою «Іван Мазепа», містить зображення гетьмана, прив’язаного до коня, вказує на міфічну складову образу героя – «героя-коханця», підкорювача жіночих сердець. Але навіть зараз питання зовнішнього вигляду козацького лідера викликає багато запитання, про це свідчать портрети та гравюри, що зберігає ДНІМ. На них зображення гетьмана досить кардинально відрізняються. За свідчення французького дипломата Ж. Балюза І. Мазепа був людиною освідченню, обдарованою та далекоглядною. Саме тому під час Північної війни гетьман вирішив обрати проєвропейський вектор, підтримавши швецького короля Карла ХІІ. Свідками перебування шведів на території нашої країни є олов’яні тарілі з клеймами, що засвідчують про їх виготовлення в Швеції у 1706 р., включені до виставки.

Через тривалу російську та радянську антиукраїнську пропаганду постать І. Мазепи сприймалась не інакше як зрадника і лише зараз, за доби незалежності, видатні діячі України отримали можливість на шанобливе ставлення наступників, продовження життя їх ідей та ідеалів.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*