Книжкова виставка до 165-річчя Д.І. Яворницького

Рік 2020-й в Дніпропетровському національному історичному музеї проходить під знаком ювілею – 165-річчя від дня народження академіка Д.І. Яворницького.

До ювілею Дмитра Івановича планується низка важливих наукових та видавничих заходів. Це, зокрема, проведення масштабної виставки «Скарбниця Дмитра Яворницького», де планується представити предмети, подаровані музею з його особистої колекції та колекцій його сучасників; видання альбому-каталогу «Скарбниця Дмитра Яворницького», де будуть представлені найцікавіші експонати з фондів музею, які надійшли до 1940 р.; видання монографічних досліджень деяких маловивчених аспектів діяльності вченого.

Дмитро Іванович Яворницький (1855-1940) – людина енциклопедичного типу, історик, етнограф, археолог, письменник, громадський діяч. Відомий передусім як автор фундаментальних наукових та науково-популярних праць з історії запорозького козацтва «Історія запорозьких козаків» (у 3-х томах) та «Запорожье в остатках старины и преданиях народа» (у 2-х томах). Загальне коло наукових інтересів ученого було дуже широким – від археології до історії міста Катеринослава-Дніпра. В цілому вчений написав та видав більше 100 найменувань книг та брошур.

На виставці, представленій у Науковій бібліотеці ДНІМ, можна побачити всі найголовніші видання з наукового та творчого доробку Дмитра Івановича. Поряд із науковими працями, що стали вже класичними, представлені літературно-прозові твори вченого, а також краєзнавчо-географічні. Окрему увагу привертають видання «Епістолярна спадщина академіка Д.І. Яворницького». Монументальні 6 томів уже видано, і робота над цим проектом триває… На виставці можна побачити, зокрема, сучасні видання зібрання творів Д.І. Яворницького (видано 3 томи з 20-ти), книги «З історії Степової України», «История города Екатеринослава», повість «За чужий гріх» та ін. Увагу читача обов’язково привернуть останні видання творів Д.І. Яворницького – перевидання нарису «Дніпрові пороги» (Харків, 2018) та видання «Словник української мови. Том 1. А-К» (Дніпро, 2018).

Символічно, що книжкова шафа в бібліотеці, де експонується виставка, сусідить з шафою, де представлена частина бібліотеки Світлани Вікторівни Абросимової (1953-2011). Кандидат історичних наук, заслужений працівник культури України, старший науковий співробітник музею, вона все життя присвятила вивченню життя та доробку Дмитра Івановича. Після її передчасної смерті частина книг зберігається в бібліотеці музею. Тепер поряд знаходяться твори академіка та дослідника його творчості.

Виставка експонується протягом ювілейного року.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*