Книжкова виставка “Туристичне намисто Придніпров’я”

В науковій бібліотеці Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І. Яворницького відкрита чергова книжкова виставка. Вона присвячена об’єктам історико-культурної спадщини Дніпропетровської області.

Всесвітньовідомий дерев’яний Троїцький собор у м. Новомосковську, бароковий ансамбль Китайгородських церков, садиба родини Поль у с. Полівське, Петриківський розпис та козацькі пісні – цими та іншими об’єктами матеріальної та нематеріальної культурної спадщини пишається Дніпропетровщина.

Цей рік – особливий в плані уваги до проблем збереження пам’яток Дніпропетровщини. В червні 2020 р. Дніпропетровська обласна рада оголосила конкурс серед об’єднаних територіальних громад області з облаштування та інформаційного забезпечення об’єктів туристичної інфраструктури «Відродження історико-культурної спадщини». В серпні 2020 р. були підведені підсумки конкурсу, переможці отримали співфінансування запропонованих проектів. Також обласна рада та історичний музей імені Д.І. Яворницького спільно провели конкурс «Легенди Придніпров’я».

Велику інформаційну та експертну допомогу надав Музей історії місцевого самоврядування Дніпропетровської області – відділ ДНІМ (завідуючий відділом М.Е. Кавун), були проведені онлайн-конференції та лекція для представників об’єднаних територіальних громад. На часі – новий етап розвитку місцевого туризму, на основі переосмислення історико-культурного потенціалу Дніпропетровщини. У зібранні наукової бібліотеки ДНІМ представлена чимала кількість книг та брошур, присвячених об’єктам історико-культурної спадщини Дніпропетровщини.

Основний тематичний блок стосується монографічних видань різного рівня, присвячених історії конкретних населених пунктів області – сіл, селищ, та окремих районів, а також окремим культурним пам’яткам. Базовим виданням тут виступає знаменита «Історія міст і сіл Української РСР», том «Дніпропетровська область» (видання 1969 р. та 1977 р.), єдина за XX століття спроба систематизації історико-культурної інформації по усім населеним пунктам краю. Серед представлених на виставці видань – нариси з історії окремих районів (Верхньодніпровський, Петриківский, Широківський та ін.). Звертають на себе увагу ґрунтовно підготовлені та ошатно видані нариси з історії окремих міст (Нікополь, Павлоград та ін.) та сіл і селищ – Наталівка, Сурсько-Михайлівка, Самарівка, Почино-Софіївка та інших. В усіх цих виданнях присутні великі масиви інформації щодо пам’яток архітектури, історії, археології, монументального мистецтва тощо. Значущий фольклорний блок на виставці – збірники легенд та переказів населення сучасної області, які стосуються походження населених пунктів та видатних історичних пам’яток. Це передусім, книга Д.І. Яворницького «Запоріжжя в пам’ятках старовини та переказах народу», збірники «Малоросійські народні пісні, зібрані Д.І. Яворницьким», «Савур-могила», збірники фольклору, зібрані та редаговані І. Манжурою та Г. Залюбовським.

Важливий блок – це новітні дослідження з культурної історії краю та праці з пам’яткознавства. Представлені на виставці перший та другий томи монографії «Етнонаціональний світ Придніпров’я», яка видається на замовлення Управління культури обласної державної адміністрації. На виставці представлені також зводи пам’яток на території області по Апостолівському, Нікопольському, Томаківському районах та м. Марганець, нещодавно видані Дніпропетровським обласним центром з охорони історико-культурних цінностей. Виставка допоможе усім зацікавленим знайти та опрацювати інформацію стосовно туристичних об’єктів історико-культурної спадщини Дніпропетровської області.

Виставка працює до кінця 2020 р. в Науковій бібліотеці ДНІМ ім. Д.І. Яворницького (проспект Д. Яворницького, 18, 1 поверх). Автори виставки: М.Е. Кавун і І.М. Гурова.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*