«Зов пам’яті: новітні дослідження трагедії Голокосту» (книжкова виставка)

Восени відкрилася нова книжкова виставка в науковій бібліотеці Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І. Яворницького.

Ця виставка присвячена пам’яті жертв Голокосту – однієї з найжахливіших катастроф людства XX століття. 29 вересня – річниця розстрілів у Бабиному Яру. Наше місто, як і всю Україну, також не оминула ця трагедія. Близько 11 тисяч євреїв – мешканців тодішнього Дніпропетровська було вбито 13-14 жовтня 1941 р. на околиці міста.

Книжкова виставка репрезентує низку новітніх публікацій, які призвані реактуалізувати та переосмислити трагедію Голокосту.

Декілька видань представляють трагедію та жахливий феномен нацистських концтаборів. Це Аушвіц, Бабин Яр, Янівський цвинтар. Видання багато ілюстровані, ґрунтуються на численних документах та свідченнях сучасників. На виставці можна побачити книги: «Memorial Auschwitz-Birkenau. Miejsce Pamieci» (2018); довідник «Міжнародного центру освіти щодо Аушвіцу та Голокосту» (2018); «Бабин Яр: пам’ять на тлі історії» (альбом-каталог мультимедійної виставки, 2017), «Бабин Яр: історія і пам’ять» – збірник статей, підготовлений вченими НАУКМА та Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України (2016), «Альбом Аушвиц. Учебное пособие» (Яд Вашем, 2009), «Табір примусових робіт «Янівська» – індустрія терору» (каталог виставки, 2019).

Інша група видань – це узагальнюючі праці доктора Петра Маґочія та інших вчених, щодо історії єврейського населення на українських теренах, а також інформаційно-довідкові видання. Це книги: Павло-Роберта Маґочія та Йоханана Петровського-Штерна «Євреї та українці. Тисячоліття співіснування» (2018), книга Ісраеля Гутмана та Наама Галіль «Катастрофа и память о ней» (2006), довідник «Праведники народів світу» за редакцією І.Я. Щупака (ТКУМА, 2016). Ці видання є новим словом у дослідженні даної непростої теми, та пропонують широкий погляд на взаємини українського та єврейського населення в історичній ретроспективі.

Окремо слід відмітити видання, які стосуються контроверсійної теми колаборації та Голокосту. З цього погляду викличе особливий інтерес книга Яана Лаузінга та Тармо Лаузінга «Оставшийся в живых. Деда», яка є життеписом людини, звинуваченої в колабораціонізмі та пізніше реабілітованої.

Виставка є черговим кроком в інформуванні населення про трагедію Голокосту. Матеріали виставки вкотре змушують уважніше придивитися до причин та обставин цієї трагедії та осягнути її історичне значення.

Виставка працює до грудня 2020 р. в Науковій бібліотеці ДНІМ ім. Д.І. Яворницького (проспект Дмитра Яворницького, 18, 1 поверх).

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*