“Нью-Йорк – Іловайськ: Вибір” (пам’яті Маркіяна Паславського)

Дніпро третє місто, де покажуть виставку, присвячену Маркіянові Паславському, загиблому добровольцеві батальйону “Донбас”, відомому під позивним “Франко”.

У серпні 2019 року виставку було відкрито у київському Музеї української діаспори за участі рідних Паславського, які живуть у США, та його побратимів із батальйону “Донбас”.

У серпні 2020 року експозицію представили на батьківщині дідів Марка в Тернопільському обласному художньому музеї, за участі рідних Маркіяна, учасників російсько-української війни та родин Героїв Небесної Сотні.

Упродовж 14 жовтня – 29 листопада проєкт експонуватиметься у музеї “Громадянський подвиг Дніпропетровщини в подіях АТО”.

Над створенням виставки “Нью-Йорк – Іловайськ: вибір” працювала команда Національного музею Революції Гідності разом із Музеєм української діаспори та родиною Паславських, які передали до фондів цих інституцій особисті речі Маркіяна. Виставка починається з роздумів загиблого героя, зібраних у буклеті “Заклик діяти: слова Маркіяна Паславського” – одному з видань Музею Майдану. Самі ж експонати висвітлюють основні періоди його життя. Експозиція не лише показує життєвий шлях і вибір Маркіяна Паславського, а й оповідає про Іловайську трагедію.

Куратори виставки – Назар Розлуцький і Олександр Бриндіков.

Мета Національного музею Революції Гідності та Музею української діаспори – створити мандрівний проєкт, щоб про Маркіяна Паславського та Іловайську трагедію дізнавалося якомога більше людей в Україні.

Маркіян-Григорій Паславський народився 1959 року в Нью-Йорку, працював інвестиційним банкіром у США. Був членом “Пласту”. Закінчив престижну американську військову академію “Вест-Пойнт”. Завершив військову кар’єру в армії США у званні капітана. На Київщині заснував агрофірму “Росава-К”, яка стала одним із найприбутковіших підприємств у районі. Із початком російсько-української війни у 2014 році Марко пішов добровольцем на фронт, де став стрільцем. Посмертно Марка Паславського вшановано низкою нагород – орденом Данила Галицького, орденом “Залізний пластовий хрест”, відзнакою “Народний герой України” та іншими. Загинув 19 серпня 2014 року під Іловайськом, прикриваючи відхід групи військових та рятуючи життя кількох товаришів ціною власного. Похований на Аскольдовій могилі у Києві. Йому було 55 років. Брав активну участь у Помаранчевій революції, Революції Гідності. Дивом уцілів під час розстрілу на вулиці Інститутській.

Організатори проєкту: родина Маркіяна Паславського, Музей української діаспори, Музей історії міста Києва, Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності та бійці добровольчого батальйону “Донбас”, Музей “Громадянський подвиг Дніпропетровщини в подіях АТО”.

Місце проведення: Музей “Громадянський подвиг Дніпропетровщини в подіях АТО”, місто Дніпро, проспект Дмитра Яворницького,16.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*