До дня пам’яті жертв Глодомору 1932-1933 рр.

До дня пам’яті жертв голодомору в історичному музеї відкривається дві виставки. А протягом 24-27 листопада в 6-й залі музею будуть демонструватися художні, документальні і науково-популярні тематичні фільми.

В 9 залі інформаційна стендова виставка «Геть комуну та радянську владу»: спротив селян Дніпропетровщини насильницькій колективізації та Голодомору» підготовлена Музеєм спротиву Голодомору (м. Дніпро) спільно з Національним музеєм Голодомору (м. Київ) та Інститутом дослідження Голодомору. На виставці представлені унікальні документи, які розкривають масштаби і форми селянського спротиву на Дніпропетровщині під час сталінської революції «згори» 1928-1933 рр. Більшість документів оприлюднені вперше. У виставці використані документи Державного архіву Дніпропетровської області, Галузевого державного архіву СБУ.

Та в 12 залі виставка «Неприборкана пам’ять» підготовлена співробітниками музею. Виставка освітлює, як саму трагедію 1932-33 років, так і різні стратегії та досвіди збереження пам’яті про Голодомор в умовах тотального замовчування та заборони цієї теми в СРСР протягом наступних десятиліть. На тлі інформаційних банерів будуть представлені два світи – трагедія селянства, тотальне зубожіння та відчай, втрата національних духовних основ через терор голодом. Тут же представлений комплекс оригінальних документів із фондів музею, що висвітлюють найтрагічніше явище в роки Голодомору – канібалізм.

Та світ українських інтелігентів повоєнного часу, шістдесятників Григорія Омельченко, Петра Розумного, Миколи Береславського, Олександра Кузьменка та інших – які самі, дітьми, чи їх родини пережили ті страшні роки для українського села. Попри всі намагання влади викреслити злочин Голодомору з історії та народної пам’яті, незламні духом патріоти не лише зберегли пам’ять про цю частину колективної реальності минулого, а й багато в чому саме вона спонукала їх до боротьби та зобов’язувала діяти, адже змиритися зі злочином – це стати його співучасником.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*