“Космічні шляхи та обрії Дніпра” (книжкова виставка, присвячена Дню космонавтики)

В науковій бібліотеці Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І. Яворницького сьогодні відкрита чергова книжкова виставка. Вона приурочена до Міжнародного Дня космонавтики та присвячена 60-річному ювілею з дня першого польоту людини в Космос.

Місто Дніпро, як відомо, в другій половині XX століття, стало одним із провідних світових центрів створення та виробництва ракетно-космічної техніки. Саме в нашому місті були розташовані Південний машинобудівний завод (нині носить ім’я О.М. Макарова), та Конструкторське бюро «Південне» (нині носить ім’я М.К. Янгеля). Починаючи з 1940-х років, йшла системна робота по створенню в нашому місті комплексу світового рівня по створенню ракетно-космічної техніки, який включав вищий навчальний заклад – базу підготовки спеціалістів, спеціалізоване конструкторське бюро, та промислово-виробничу базу – машинобудівний завод.

На книжковій виставці в бібліотеці представлені різноманітні за типологією та дизайном видання, які репрезентують три чверті століття розвитку космічних технологій у місті на Дніпрі.

Передусім, це унікальні енциклопедичні та довідкові видання, які розповідають про історію КБ «Південне» та «Південмашу». Це книги «Шестьдесят лет в ракетостроении и космонавтике. 1954-2014», «Ракеты и космические аппараты Конструкторского бюро «Южное», «Люди и ракеты», «Призваны временем». Розкішно видані, ці фоліанти не лише містять чимало наукової та довідкової інформації щодо видатних персоналій та продукції космічної галузі, але й самі по собі є пам’ятками книжкового мистецтва.

Велику роль у створенні літопису ракетно-космічної галузі Дніпра відіграли книги Володимира Платонова – відомого журналіста, «літописця» «Південмашу» та автора біографій відомих діячів цієї галузі. На виставці представлені книги В.П. Платонова «Янгель», «Макаров», а також декілька збірників його статей щодо різноманітних аспектів історії космічної техніки.

Відмітимо також видання «Секретний підрозділ галузі: Нариси історії фізико-технічного факультету ДНУ» (2001). Ця монографія, підготовлена до 50-річного ювілею факультету, репрезентує історію «кузні кадрів» космічної галузі Дніпра. В цьому ж тематичному блоці представлені навчальні посібники й підручники провідних фахівців Дніпра, зокрема «Розвиток ракетно-космічної техніки в Україні», «Ракета как объект управления» та ін. Серед авторів – Ф.П. Санін, Є.О. Джур, Л.Д. Кучма та інші знані автори.

Не можна не відмітити, що другий Президент України Л.Д. Кучма – виходець з дніпровського «Південмашу», працював директором заводу. В 1990-2000-і роки Дніпро втримав свій статус провідного світового центру ракетно-космічного машинобудування. Зараз на часі денному постали ще декілька космічних проектів за участю дніпровських фахівців, зокрема, створення космодрому у Канаді та освоєння простору Місяця.

Книжкова виставка в науковій бібліотеці ДНІМ є черговим підтвердженням, що Дніпро є й залишається космічною столицею України. Книги з історії космічної галузі – не тільки джерело інформації, а й важливий музейний експонат, який відображає цю яскраву сторінку історії міста та краю.

Виставка працює до липня 2021 р. в Науковій бібліотеці ДНІМ ім. Д.І. Яворницького (пр. Д. Яворницького, 18, 1 поверх).

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*