“Наказано не знати: українські археологи в лещатах тоталітаризму”

10 червня  в 9 залі історичного музею відкрилася виставки “Наказано не знати: українські археологи в лещатах тоталітаризму”, що присвячена видатним археологам, які, попри утиски й репресії, здійснювали важливі наукові відкриття. Це біографії найяскравіших постатей української археології, які водночас репрезентують цілі покоління репресованих учених.

Протягом ХІХ -ХХ століть українська археологія перебувала в умовах жорсткої цензури з боку політичних режимів держав, до складу яких входили українські землі. Тому як галузь, що впливала на національний наратив та усвідомлення власної ідентичності, мала бути не лише підконтрольною, а й відповідати певній ідеології.

Репресії проявлялися у створенні несприятливих для роботи й життя умов, забороні займатися професійною діяльністю, переслідуваннях за етнічною приналежністю чи за політичним мотивами, ув’язненні, ізоляції в психіатричних лікарнях, таборах та фізичному знищенні.

Серед учених представлені імена тих, чиї наукові доробки мають непроминальне значення для нашого регіону, міста та музею. Це і добре всім відомий Д. Яворницький, і В. Грінченко, який працював певний час в нашому музеї та заступником керівника Дніпрогесівської експедиції, С. Гамченко, П. Смолічев, Б. Мозолевський, які проводили розкопки на території нашого краю та здійснили важливі наукові відкриття.

Виставка надана для експонування Інститутом національної памяті, співорганізатори: Інститут Археології НАНУ, Інститут Історії України НАНУ, Музей Ханенків та інші провідні наукові установи країни.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*