Виставка “Їх Слово волею озвалось”

Найважливішим етапом національно-визвольного руху за незалежність став період 1986-1991рр. Силовим полем суспільства у цей період стає ідея суверенізації та незалежності України. Велику роль у її поширенні на Придніпров’ї відіграли неформальні, непідцензурні газети та журнали, що видавалися громадсько-політичними рухами й об’єднаннями.

З-поміж ряду неформальних видань, які зберігаються у фондах Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. Яворницького особливої уваги заслуговують рукописна газета «Слово» і громадсько – політичний та літературно – художній альманах «Пороги».

Газета «Слово» видавалася Товариством шанувальників української мови ім. Д. Яворницького. Аналогів газети в Україні не існує. Тиражем в один примірник вона зробила для справи національного відродження більше, ніж деякі офіційні друковані видання з багатотисячними накладами. Вивішувалася газета у великій вітрині Будинку преси в центрі міста. З найвіддаленіших куточків їхали мешканці аби прочитати «Слово», яке ставило назрілі й гострі писання суспільного життя. І сьогодні, через 30 років, теми, порушені «Словом», здаються актуальними: необхідність оновлення у верхньому ешелоні влади, наслідки Чорнобиля, обрання до Рад усіх рівнів справжніх представників народу, необхідність політичної реформи.

Редактором газети був письменник Володимир Заремба. До редколегії газети входили письменники Віталій Старченко, Анатолій Шкляр, Григорій Гарченко.

Літературно – мистецький, громадсько – політичний альманах «Пороги», виходив у місті в річищі дії Асоціації незалежної творчої інтелігенції України. Її засновником і головним редактором був поет, правозахисник Іван Сокульський. Членами редколегії – письменники Раїса Лиша, Юрій Вівташ, художник Сергій Алієв-Ковика.

За насиченістю змістом, свободою погляду, напругою духовних і культурних сподівань, рішучістю, ясністю і масштабом поставлених кардинальних питань національного життя альманах був і залишається одним із найбільш яскравих і унікальних культурно-мистецьких явищ кінця 1980-х – початку 1990-х рр. в Україні.

У структурі й змісті часопису особливо гармонійно, врівноважено були поєднані культурно – мистецьке і громадське життя, «хроніка сучасних подій» й історія України. Зміст часопису відзначала широта й різноманітність матеріалу, який був об’єднаний у розділи: «Слово рідне», «Дніпрополь», «Кольори степу», «Графіті», «Дім для душі», «Плин». Вочевидь, прочитувалася національно – демократична парадигма й перспектива журналу, що протистояв кризі й розладу тоталітарної свідомості.

На сьогодні видання, про які мовилося вище, є біобібліографічною рідкістю. Із дев’яти чисел альманаху «Пороги» збереглося чотири. З двадцяти двох чисел газети «Слово» вціліло лише п’ятнадцять. Сьогодні газета «Слово» і альманах «Пороги» зберігаються у фондах Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. Яворницького та у науковій бібліотеці музею «Літературне Придніпров’я». Вони стануть ключовими експонатами виставки «Їх Слово волею озвалось».

Значення газети «Слово», альманаху «Пороги» для історії і культури краю важко переоцінити. У період їх створення Дніпропетровськ був тим містом, якого, не зважаючи на перебудовчі процеси в країні, не торкнулися ніякі нові віяння. Різниця була настільки вражаючою, що місто стали називати «заповідником застою». Вся інформаційна структура тут перебувала під найсуворішим контролем, обличчя обласної та місцевої преси не змінилося зовсім. То ж саме ці видання на Придніпров’ї здійснили справжній прорив до розкріпачення свідомості, до дійсної свободи слова і зробили свій внесок у справу творення України.

У назву виставки покладені слова із вірша Анатолія Шкляра, присвяченого письменникам, які протягом десятиліть виборювали Незалежність.

Автор проекту: Світлана Мартинова – старший науковий співробітник музею «Літературне Придніпров’я».

Обов’язкова попередня реєстрація за телефоном 067 211 05 43 або у приватні повідомлення на сторінку музею «Літературне Придніпров’я».

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*