“Українська гривня: шлях довжиною в тисячоліття” (до 25-річчя від часу відновлення національної грошової одиниці)

В науковій бібліотеці Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І. Яворницького відкрита чергова книжкова виставка. Вона продовжує низку музейних заходів до 30-річчя Акту проголошення Незалежності України 1991 р. Виставка присвячена 25-річчю від часу повернення в грошовий обіг гривні.

Історія української валюти сягає часів Київської Русі і походить від слова «гривня» – стародавньої нашийної прикраси, а також вагової лічильної і монетної одиниці, що мала поширення на теренах сучасної України.

25 років тому Україна радше не ввела, а відновила обіг грошової одиниці «гривні». Гривня, як грошова одиниця була введена в обіг Законом Української Народної Республіки «Про грошову одиницю, карбування (биття) монети та друк державних кредитових білетів» від 1 березня 1918 р. Дві гривні дорівнювали одному карбованцю УНР емісії 1917 р.

З 1 березня 1918 р. повернулися до назви «гривня» як національної валюти. Безперечно, повернення до цієї назви відбулося за часів і під впливом Михайла Грушевського, як видатного історика та головного ідеолога Української Народної Республіки. Слід відзначити також, що герб УНР – тризуб, зображений і на гривнях, аналогічно повторював тризуб на монетах київських князів. У цьому подвійна заслуга Михайла Грушевського, який у доленосні часи відтворення державності шукав і знайшов міцне історичне підґрунтя у творення як національної символіки, так і грошової одиниці.

Невдовзі замість Центральної Ради прийшов до влади Гетьман Павло Скоропадський, режим якого користувався гривнями, додруковував ще номінали в тисячу та дві тисячі гривень та замовив ще нові банкноти під назвою «карбованці». У дизайні банкнот брав участь видатний художник-графік Георгій Нарбут (автор проекту 12-ти грошових знаків). Але влада Української Держави впала в листопаді 1918 р., і знову постала УНР під владою Директорії, яка використовувала вже й гривні, й карбованці.

Сім десятиліть питання національної валюти чекало свого повторного вирішення. 25 років тому, в вересні 1996 р., в незалежній Україні було введено в обіг національну грошову одиницю – гривню. Шлях до національної грошової одиниці не був легким.

З проголошенням незалежності України у 1991 році з’явилась потреба у власній грошовій одиниці. Першою власною грошовою одиницею стали купоно-карбованці, які стали перехідною формою до введення повноцінної валюти. Перші купоно-карбованці з’явилися в 1992 році. Зважаючи на інфляцію, декілька років номінали банкнот збільшувалися, поки не досягли 1 мільйона карбованців.

Перші гривні друкували в Канаді та Великій Британії. Дизайн купюр розробили художники Василь Лопата і Борис Максимов. Однак у 1992 році, гривня введена не була, і довелося чекати ще 4 роки.

Емітування та введення в обіг гривні було розпочато згідно з Указом Президента України № 762 «Про грошову реформу в Україні» від 25 серпня 1996 р. З 2 по 16 вересня 1996 року в готівковому обігу одночасно знаходилися як гривні, так і старі купоно-карбованці. А з 17 вересня 1996 року гривня стала єдиною платіжною одиницею в Україні.

Виставка в науковій бібліотеці ДНІМ складається з двох частин – видання, присвячені національній валюті, та бони – зразки грошових купюр різних часів. На виставці репрезентовані, зокрема, такі видання як «Наш герб» (К., 2018), де представлені зразки монет київських князів із зображенням тризуба, енциклопедичні видання, зокрема, «Енциклопедія історії України», де вміщені статті з історії грошового обігу та грошових одиниць на теренах України.

На виставці представлені бони – зразки грошових одиниць із приватної колекції М.Е. Кавуна. Це, зокрема, 10 гривень Української Народної республіки, випуску 1918 року. Репрезентована серія купоно-карбованців 1992-1995 років. На виставці можна побачити також зразки перших гривень випуску, від 1996 року (номінально зазначена дата на купюрах 1992 р.) до 2004 років. Можна прослідкувати зміни тематичного наповнення та дизайну купюр, до сучасних зразків тощо.

Окремою «родзинкою» виставки є герб України – тризуб, який складений з монет, введених у дію починаючи з 1996 року. Більша частина цих монет (5 копійок та 25 копійок) уже офіційно виведена з обігу. Ці монети були використані при підготовці виставки за таким незвичним призначенням. В цьому є певний символізм – адже тризуб на бонах України з’явився, як і назва «гривня» 1918 року, і обидві ці історичні маркери символізували історичну тяглість України від часів Києво-руської держави, – ідею, яку відстоював великий історик і будівничий нації Михайло Грушевський.

Виставка працює до кінця 2021 року в приміщенні Наукової бібліотеки ДНІМ ім. Д.І. Яворницького, за адресою: м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 18, 1 поверх.

І.М. Гурова, зав. науковою бібліотекою ДНІМ,
М.Е. Кавун, зав. відділом ДНІМ «Музей історії місцевого самоврядування Дніпропетровської області»

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*