Виставка новорічних та різдвяних листівок ХІХ-ХХІ ст.

З 18 грудня 2021 р. в музеї «Літературне Придніпров’я» працює виставка новорічних та різдвяних листівок ХІХ – ХХІ ст. «Ішов, перейшов Місяць по небу та й зустрівся Місяць з ясною Зорею» (назвою стали рядки давньої колядки). Вона продовжує розпочату в минулі роки традицію створення святкових зимових експозицій. Цьогоріч збільшився масштаб виставки як за кількістю експонатів, так і за кількістю залучених колекцій; розширилися хронологічні межі.

У двох музейних залах представлено експонати з зібрання Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. Яворницького та з приватних колекцій. У межах виставки створено експозицію авторської листівки та іграшки дніпровського художника Сергія Алієва-Ковики.

На виставці «Ішов, перейшов Місяць по небу та й зустрівся Місяць з ясною Зорею» святкові листівки своїм художнім оформленням та підписами репрезентують різні історичні періоди. Їх мистецька оповідь розпочинається з ХІХ ст. На листівка цього періоду помітне віяння європейської традиції святкування Різдва, Дня Св. Миколая, Нового року. Далі сюжети поштівок видозмінюються, бо змінюється політичний режим та соціальний устрій. Надовго зникають різдвяні сюжети, на заміну їм приходять яскраві казкові персонажі, мультиплікаційні герої. Ілюстратори, бажаючи творити, приймають політичні вимоги до малюнків. Так, з’являється Дід Мороз, який несе хліб-сіль космонавту, або відправляється на будівництво.

У блоці листівок ХХ ст. представлено також дві світові війни, які не змогли забрати в Людини прагнення написати та прочитати теплі слова.

Кінець ХХ ст. – початок ХХІ ст. Незалежність. Незалежні. Повертаються різдвяні листівки. На поштівках до підпису «З новим роком» додається «і з Різдвом Христовим». Ілюстратори звикають до умов, коли можна творити не озираючись, привносити щось своє. Росте нове покоління митців, з’являються нові святкові листівки.

Листівки Сергія Алієва-Ковики мистецькими засобами розповідають відвідувачам виставки свою історію зимових свят. У них помічаємо багатовекторність та самобутність мистецької техніки; фольклорні та релігійні образи-символи; впізнавані графічні лінії та живописні мазки, які можуть бути замість авторського підпису.

Також на виставці створено музейний ляльковий вертеп, який одночасно і наслідує традиції класичного українського вертепу, і демонструє власне сучасне літературне бачення святкової театралізації. Заплановано інтерактивні вертепні вистави для наймолодших відвідувачів.

Виставка працює: 18.12.21 р. – 16.01.22 р., з 10:00 до 17:00, вихідний понеділок.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*