“Подвижниця дніпровського музейництва”: книжкова виставка пам’яті Валентини Бекетової

Минуло рівно 5 років з того дня, як трагічно пішла з життя заслужений працівник культури України, кандидат історичних наук, заступник директора з наукової роботи Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І. Яворницького, відомий науковець та чудова людина Валентина Михайлівна Бекетова. Ця звістка тоді приголомшила весь колектив музею та культурну спільноту України. Навіть сьогодні, через роки, так же сильно відчувається біль цієї втрати.

Нагадуванням про постать В.М. Бекетової є книжкова виставка, відкрита в науковій бібліотеці Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І. Яворницького.

Історик, музейник, краєзнавець, жінка, мати, бабуся…. Валентина Михайлівна Бекетова понад двадцять років очолювала наукову роботу в Дніпропетровському державному (з 2010 р. національному історичному музеї імені Д.І. Яворницького. Їі можна сміливо назвати подвижницею музейної справи. Адже якраз на ці десятиліття прийшлися бурхливі суспільно-політичні та державні трансформації, криза розвитку культурної галузі, переосмислення багатьох функцій музейної роботи.

Валентина Михайлівна була людиною рівноваги та всі свої зусилля спрямовувала на стабільну наукову роботу колективу. Передусім, це вимагало мобілізації власних життєвих та інтелектуальних зусиль.

Молодий науковий співробітник, вона одразу взяла високу дослідницьку планку. Кандидатська дисертація, захищена 1993 р., була присвячена темі «Журнал «Исторический вестник» і його місце в історичній науці кінця XIX – початку XX ст.». Дослідження стосувалося важливого явища історіографії та культурного життя (повне зібрання випусків часопису, до речі, зберігається в науковій бібліотеці нашого музею).

Діапазон тематики наукових робіт В.М. Бекетової дуже широкий – питання історіографії України та Росії, життя та діяльність академіка Д.І. Яворницького, історія музею та музейної справи на Придніпров’ї, історія геральдики, питання науково-методичної та науково-експозиційної роботи в музейному середовищі та багато інших тем.

Не можна не відмітити, що протягом усього часу роботи заступником директора з наукової роботи музею (з 1996 по 2017 рр.), Валентина Михайлівна була натхненником та куратором усіх наукових конференцій, фестивалів та інших науково-просвітницьких заходів. Без сумніву, великої мірою її заслуга в тому, що в цей час (1990-2000-і роки) музей вийшов на перший план по виданню історико-краєзнавчої літератури. На виставці представлені низка музейних збірників тих років – «Вчений-подвижник», «Скарбниця ріднокраю», «З минувшини Подніпров’я», «Музей і майбутнє», «Музей і відвідувач» та інші. Ці збірники до сих пір користуються великим попитом дослідників.

Валентина Михайлівна багато років очолювала археографічну роботу в музеї. Результатом цього, передусім, стало унікальне видання «Епістолярна спадщина академіка Д.І. Яворницького» (наразі видано 7 томів).

В.М. Бекетова здійснила великий внесок також у дослідження історії музею та музейного комплексу. Зокрема, це низка статей щодо історії «Громадського музеума» в Катеринославі, заснованого 1849 р., від якого веде свою хронологію сучасний ДНІМ імені Д.І. Яворницького. Також дослідниця багато років збирала та систематизувала джерельні матеріали з історії усього комплексу. Підсумком цієї роботи стало видання книги «Віхи музейної біографії» (2009, автори-упорядники Н.І. Капустіна, В.М. Бекетова). Книга, видана до 160-річчя музею, стала єдиним досі виданням, де системно репрезентована фактологічна історія музею.

Однією з спеціальних дослідницьких тем В.М. Бекетової стали питання геральдики, зокрема, історія гербів на Придніпров’ї. Низка статей була підсумована у книзі «Геральдика Дніпропетровщини. Офіційні символи територіальних та муніципальних утворень» (2012). Видання, до речі, розкішно ілюстроване, стало першим досвідом написання геральдичної історії краю.

Хочеться згадати ще про одну тему, яка з особистого хоббі переросла в частину науково-просвітницької діяльності В.М. Бекетової. Це тема «історія дитинства» та «історія іграшок». Валентина Михайлівна створила власну представницьку колекцію дитячих іграшок. Згодом вона стала ініціатором та розробником серії виставок на тему «історія дитинства», які з успіхом демонструвалися в історичному музеї. У цілому, В.М. Бекетова стала автором більше 40-ка музейних виставок.

Трагічна загибель В.М. Бекетової 19 жовтня 2017 року перервала життєвий шлях чудової людини, проте наукові напрями та результати її діяльності збережені та затребувані сучасними дослідниками.

На виставці представлено збірник основних наукових праць В.М. Бекетової, виданий в пам’ять про цю непересічну особистість. Він має назву «Чарівний світ… Валентина Бекетова» (2018). Чарівний особистий світ та багатогранне життя Валентини Михайлівни є прикладом служіння обраній справі.

Сьогодні наукові співробітники музею намагаються продовжувати кращі традиції історико-краєзнавчих досліджень, продовжуючи місію В.М. Бекетової. Незважаючи на сьогоднішні «темні часи» та воєнне лихоліття, науковці музею продовжують кропіткі дослідження історичного минулого краю.

Людина живе доти, доки живе пам’ять про неї… Пам’ятаємо! Шануємо!

Книжкова виставка працює до грудня 2022 р. у приміщенні Наукової бібліотеки ДНІМ ім. Д.І. Яворницького, за адресою: м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 18, 1 поверх.

І.М. Гурова, зав. науковою бібліотекою ДНІМ,
М.Е. Кавун, зав. відділом ДНІМ «Музей історії місцевого самоврядування Дніпропетровської області»

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*