Музей під час карантину: вогнепальна зброя XVI-XVII ст.

Рубрика з музеєм під час карантину продовжується. Сьогодні цікавий факт для вас підготував відділ історії України XIV – поч. ХХ ст. ДНІМ. Знайомимося зі зброєю XVI-XVII ст.

Експонат є вогнепальною зброєю, в залежності від регіону класифікується як рушниця гвинтова, самопал (Європа) або гвинтова пищаль (Московія).

Рушниця завдовжки 119 см., калібром 15 мм., має масивне дерев’яне ложе і приклад пофарбовані олійною фарбою темно-зеленого кольору. Приклад опущений прямий з намальованими чотирма квітками. Ствол шестигранний.

Ударно-кременевий замок карельського типу. Замки такого типу виготовлялись на півночі Московського царства з XVII ст. до ХІХ ст. Представлений замок має цікавий доробок — в нього було замінено кресало, яке зовні імітує кресало батарейного замка, крім того на пластині є позначка або невстановлене клеймо — коло перекреслене горизонтальною рискою.

Аналізуючи форму прикладів московських рушниць та ручних пищалей XVI-XVII ст. з використанням ударно-кременевих замків, в даному випадку з доробком, карельського типу — було зроблено припущення, що рушниця була створена в першій чверті XVII ст. і був частково перероблений ударний замок, в сер. XVII ст. — кін. XVII ст.

НАГАДУЄМО, що після рубрики 4-5 квітня буде проведена вікторина, де ви зможете отримати ПРИЗИ. Слідкуйте за нашими новинами та будьте здорові!