Бронзові дзеркала в колекції історичного музею

В сонячний, але доволі прохолодний день ловіть нову порцію цікавого від відділу археології ДНІМ. Серед всіх предметів, які нас оточують у повсякденному житті, мабуть найзагадковішим є дзеркало. З ним пов’язана купа забобонів, ритуалів, містичних історій.

Саме тому на виставці предметів, пов’язаних з обрядами переходу з цього світу у Світ Тіней «Мить, за якою незвідане…», було розміщено два бронзових дзеркала.

Одне з них — з колекції О.М. Поля. Це кругле дзеркало з петлею в центрі. Зроблене воно було в І-ІІ ст. н.е. в Китаї. Воно цікаве тим, що на звороті в нього є семикутна «зірка». Цей орнамент ніби додатково натякає на темну пору доби, коли на небі є лише зірки з місяцем! Згідно з музейними документами воно було знайдене в Миколаївській області біля с. Тарутине.

Друге дзеркало, точніше його фрагмент, було виготовлене через тисячу років, можливо в Ірані, але точно на Близькому Сході. Знайдене воно було під час розкопок поховання ХІІІ-XIV ст. н.е. в Новомосковському повіті Катеринославської губернії. До поховання воно потрапило вже зламаним. І ймовірніше пошкодженим навмисно, адже сам злам дуже обережний, рівний. І тут ми теж бачимо відбиток якихось вірувань і обрядів, уявлень про те, що знадобиться людині в потойбіччі, шляху до того світу. Адже саме дзеркало є, так би мовити, порталом, в який може потрапити душа небіжчика (згадайте, що навіть сьогодні під час похоронів дзеркала намагаються приховати, розвернути, накинути на них тканину).

А чи вірите Ви в містику? Чи є у Вас історії, пов’язані з дзеркалами? Особливо зі старовинними…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*