Зала 5. Громадянська війна 1917-1920 рр.

Експозиція розгорнута на фоні настінного розпису ленінградських художників Тюленєва і Ватеніна, і передає події 1917-1921 рр. в романтичних та символічних образах. Він є гармонійним фоном та своєрідною противагою тим експонатам, що представлені у залі.
В залі представлені матеріали, які розповідають про події Лютневої революції в Петрограді та створення як державних, так і місцевих органів влади.
Ці події знайшли своє відтворення в календарі, який був виготовлений з нагоди 300-річчя династії Романових, з позначенням дати 27 лютого (вівторок). Цікаво, але саме ця дата пов’язана з початком Лютневої революції, яка в подальшому призвела до перемоги більшовиків.
Економіка Катеринославської губернії являла собою жахливу картину розорення. Сільське господарство занепало. Були зруйновані копальні Криворізького та Нікопольського басейнів, Катерининська залізниця діяла з перебоями. Такий безлад творився по всій країні.
Влада в Катеринославі змінювалася 17 разів. Місто було під контролем: Квітень 1918 р. – австро – німецькі війська; Травень 1919 р. – місто захопили війська отамана М.Григор’єва; Червень 1919 р. – Кубанські війська отамана А.Шкуро. Декілька днів у місті був головнокомандуючий Добровольчої армії –  А.Денікін; А в грудні 1919 р. влада остаточно перейшла до більшовиків.
В ті важкі для країни години в гуляйпольських степах з’явилася нова сила, котру охоче підтримало майже усе селянство Катеринославщини – армія анархістів Н. Махна. Людина – легенда, яка, можливо, винайшла новий військовий пристрій – тачанку. Людина, яка двічі захоплювала Катеринослав (штаб – квартира знаходилася на 2-му поверсі готелю “Асторія”).