181 рік від дня народження О.М. Поля

1 вересня 2013 р. виповнюється 181 рік від дня народження О.М. Поля, людини, яка «оживила край і воскресила Катеринослав», людини, ім’я якої, за словами Д.І.Яворницького, «буде вічно для історії нашого краю». 31 серпня о 10:00 біля пам’ятника Полю відбудеться мітинг та покладання квітітв.

Поль.jpg
Портрет О.М. Поля

Дізнатися про життя і діяльність цієї чудової людини можна в 4-му залі історичного музею, де розгорнута нова експозиція «Історичні особистості в історії Катеринославського краю другої половини XIX-го – початку XX ст.». Відкриває її парадний портрет Поля, написаний на початку ХХ ст. до відкриття музею його імені. Довгі роки, з 1917 по 2011, портрет зберігався у запасниках історичного, а з 1950-х років – художнього музею нашого міста. Запилений, частково розірваний, без рами, портрет у 1990-ті роки був відреставрований в художньому музеї, і у 2011 р. повернений історичному, за що ми дуже вдячні своїм колегам і особисто директору Т.І. Шапаренко.

В окремій вітрині – особисті речі О.М. Поля: герб роду Полів і печатка, фото родини Олександра Миколайовича, його портфель, який побував у багатьох європейських країнах разом з господарем в пошуках інвестицій для промислової розробки залізної руди та будівництва металургійних заводів – у Франції, Бельгії , Німеччині.
Автографи О.М. Поля, його особиста печатка, книги з його колекції – які набував він сам і його сім’я – дружина Ольга Семенівна і син Борис. Дорогоцінний двотомник байок Лафонтена із золотим тисненням та зрізом, ілюстрований гравюрами 1822 і 1823 рр., виданий у Парижі у 1875 р. – одне з недавніх надходжень музею, присланий пані Розмарі Бецнер з м. Ерланген (Німеччина). На першій сторінці книги – відтиск екслібриса «Борис Олександрович Поль» та відбиток печатки музею. Цю книгу у 1942 р. вивіз з Дніпропетровська її батько, «тому я вважаю своїм обов’язком повернути її у Вашу бібліотеку», – пише Р. Бецнер.
У 2011 – 2012 рр.. в музей надійшли унікальні акції французьких компаній залізних руд Кривого Рогу. У 1880 р. Поль разом з французьким підприємцем П.Талабо заснували у Парижі акціонерне товариство з капіталом в 5 млн. франків для розробки родовищ руди в Криворізькому басейні. Товариство випустило 10000 акцій по 500 франків кожна, – вони були розкуплені в Парижі протягом доби – 24 годин! Найбільшим акціонером компанії став О.М. Поль. Товариство мало величезний успіх у справі і ще неодноразово робило випуски акцій – попит на них був значний.
Унікальна і акція товариства «Дубова балка», тієї самої місцевості, де Поль ще у 1866 р. зробив свою історичну знахідку руди. Засноване у 1892 р. вже після смерті О.М.Поля, товариство здобувало кращу в Європі руду (до 67% заліза!), поставляючи її не тільки на металургійні заводи Півдня України, але і в Європу.
Акції були подаровані музею Дмитром Олександровичем Пірклом, меценатом і другом історичного музею.
Невідома фотографія О.М. Поля, «Каталог колекції О.М. Поля», дарча О.С. Поль предметів з його колекції, самі предмети представлені в музейній експозиції 1, 2, 3, 4 залів музею.
«Він помер, – писав відомий журналіст В.Гіляровскій під час відвідування Катеринослава і Кривого Рогу, – але якщо я пишу ці рядки, заради яких опинився у Катеринославі, так тільки тому, що він жив. Саме тому зростає Катеринослав, саме тому тут вирує підземна гарячка навколо нього».
Саме тому сьогодні ми згадуємо добрим словом людину, добрі справи якої до сьогоднішнього дня служать процвітанню нашої батьківщини і Дніпропетровщини.

Запрошуємо відвідати експозицію, присвячену О.М.Полю.

В. Лазебнік, зав. відділом музею.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*