Дипломатичний корпус іноземних держав відвідав стіни історичного музею

22 вересня 2012 року представники дипломатичного корпусу з понад 20-и зарубіжних країн (Надзвичайні та Повноважні Посли Алжиру, Афганістану, В’єтнаму, Єгипту, Індонезії, Іраку, Республіки Корея, Малайзії, а також представники дипломатичних установ з Азербайджану, Киргизстану, Польщі, Росії, Таджикистану, Японії, Координатор проектів ОБСЄ в Україні) відвідали виставку «Історія та сучасність Петриківського декоративного розпису», підготовлену спільно Дніпропетровським національним історичним музеєм імені Д.І. Яворницького та Дніпропетровським художнім музеєм. Виставка пройшла за підтримки губернатора Дніпропетровщини Олександра Вілкула та сприяння Міністерства закордонних справ України у контексті ініціативи України про набуття Петриківським розписом статусу нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.
Серед представлених на виставці експонатів – мальовки та дерев’яні вироби, створені протягом другої половини ХХ – поч. ХХІ ст. Експозиція складається з майже 250 робіт таких відомих народних майстрів, як Федір та Валентина Панко, Андрій та Марія Пікуш, Анатолій Чернуський, Надія Білокінь, Марія Статива, Наталя Рибак, Тетяна Гарькава, Ніна Турчин, Людмила Горбуля та багатьох інших.
«Петриківський розпис – один із складових елементів бренду Дніпропетровської області та України. Це унікальне явище українського народного мистецтва є частиною багатої культурної спадщини Європи та світу. Підтримка та розвиток «Петриківки» є одним із важливих напрямів утвердження міжнародного іміджу Дніпропетровщини й України в світі як сучасного центру розвитку цього самобутнього мистецтва. Петриківський розпис цінується в усьому світі. Закордонні делегації, що відвідують Дніпропетровщину, отримують на пам’ять про візит до нашого регіону вироби, розписані петриківськими майстрами. І сьогодні нашим зарубіжним гостям ми представляємо шедеври цього народного мистецтва», – сказав Олександр Вілкул.
Усі представлені експонати – неповторні. Виконані в єдиній техніці орнаментального живопису, вони різні за настроєм, написанням, змістом, але всіх їх поєднує атмосфера любові до людей, природи і Всесвіту.
Реалізуючи на регіональному рівні ініціативу України про набуття Петриківським розписом статусу нематеріальної культурної спадщини людства, обласна влада демонструє світовій спільноті як давні його зразки, так і розвиток сучасного декоративного розпису у динаміці, зокрема у сімейних традиціях, які донині передаються на Дніпропетровщині з покоління у покоління.
Головна умова для надання ЮНЕСКО статусу нематеріальної спадщини людства – популярність та історико-культурна цінність елемента нематеріальної спадщини як на його батьківщині, так і у світі. Перевага надається тим явищам та традиціям, які є невід’ємною частиною національної культури і, водночас, перебувають у постійному розвитку. Петриківський розпис є саме таким. З ХVІІІ століття, а саме ним датуються перші вироби з цим унікальним орнаментальним візерунком, він не втратив своєї автентичності.
За ініціативи губернатора Дніпропетровщини Олександра Вілкула Петриківський розпис входить до складу навчальних програм дитячих садків, шкіл, професійно-технічних закладів і вузів області.
Виставка дозволила високоповажним гостям ознайомитись з розмаїттям матеріалів, що використовувалися митцями для виконання розпису – це дерево, скло, папір, кераміка та пап’є-маше. Твори, представлені на виставці, народжувались у різні часи народними майстрами на фабриці «Дружба», в експериментальній творчій майстерні Федора Панка, а нині – у центрі народного мистецтва «Петриківка».