Презентація книги «Нательные кресты Самари–Богородицкой крепости»

20 грудня 2010 р. о 12.00 (за адресою вул. Комсомольська 40б) відбулась презентація монографії наукового співробітника Інституту суспільних досліджень Векленка В.О. «Нательные кресты Самари–Богородицкой крепости», яка є першою в Україні роботою, присвяченою дослідженню ставрографічних матеріалів в контексті історичних і соціальних процесів у регіоні.
До наукового обігу вводиться більш ніж 100 натільних хрестів, дукачів та виробів дрібної пластики, вперше вичленовуються вироби, котрі побутували на землях Гетьманщини і Запоріжжя. В книзі розглядаються питання поховального обряду, причини відсутності натільних хрестів у могилах 17-18 ст., можливості взаємовпливів української і російської християнських традицій.
Друга частина присвячена історії власне пам’ятки. Розглядаються зв’язки із поселеннями у пониззі Самари часів Золотої Орди і Литовської Русі, наводяться археологічні матеріали цього періоду. Автор наводить переконливі докази, в тому числі й археологічні, заснування старовинного (1576 р. за грамотою Стефана Баторія) міста саме на околиці сучасного Дніпропетровська. Також розглядаються питання заснування тут при активній участі і сприянні гетьмана Мазепи російської Богородицької (Новобогородицької) фортеці у 1688 р. та подальшої її долі.
Остання частина книги присвячена історії відкриття і дослідження пам’ятки, численним питанням дискусії щодо її місцерозташування та особливостям функціонування, суміжним питанням історичної топографії.
З питань придбання у Дніпропетровську звертатися до крамниць «Білокнижник», «Гоблін» та «Ангел-хранитель», у Києві – книжкової крамниці Інституту української археографії та джерелознавства. Докладніша інформація.

Нагадаємо, що Віктор Олексійович Векленко представить також частину своєї колекції натільних хрестів і малої пластики VI – XX ст. (близько 100 одиниць) на виставці православних хрестів «Образ Хреста», що проходитиме у Дніпропетровському національному історичному музеї ім. Д.І. Яворницького у грудні 2010 – січні 2011 рр.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*