Подяка музейним благодійникам Дмитру Пірклу та Ігорю Лук’янову

Протягом 2007-2010 рр. підприємці м. Дніпропетровська Дмитро Олександрович Піркл та Ігор Олександрович Лук‘янов подарували Дніпропетровському національному історичному музею ім. Д.І. Яворницького, зібрання якого становить 260 тис. музейних предметів, 186 цінних історичних пам‘яток, які органічно влилися в музейне зібрання. Серед них 2 золоті, 54 срібні, 31 нейзильберові ювілейні та пам‘ятні монети України; 11 срібних пам‘ятних медалей із серії «Україна козацька земля», пам‘ятний знак «Україна – центр Європи», сувенірна плакета «Євпраксія Всеволодівна – королева Германії», золота пам‘ятна медаль «Роксолона», а також раритетні фотографії, листівки, карти та гравюри. Крім того до наукової бібліотеки музею ними подаровані букіністичні цінні книги, брошюри з музеєзнавчої та історичної тематики.
Завдяки цим дарам нумізматична, фалеристична, філокартична, книжкова колекції музею поповнились цінними джерелами, які музей не мав можливості отримати іншим шляхом, як закупивши їх в Національному Банку України, в антикварних крамницях. Але, оскільки музей одержує з бюджету незначні кошти (біля 20 тис. грн. – щорічно) на закупівлю музейних предметів, то придбати їх було б проблематично, а окремі екземпляри – неможливо.
Подаровані підприємцями – Пірклом Д.О. та Лук‘яновим І.Д. – монети і медалі експонувались на музейних виставках, зокрема – нумізматичній виставці до 160-річного ювілею музею у 2009 р. «Не лише гроші…». Започаткований ними проект «Україна козацька земля» втілюється в життя за участю наукових співробітників і художника-оформлювача музею. Саме вони готують історичні матеріали, макети буклетів про козацьких гетьманів, які відтворені на пам‘ятних медалях.
З 2007 р. Піркл Д.О. та Лук‘янов І.О. займаються благодійною діяльністю. Вони подарували цінні пам‘ятки не тільки до фондів Дніпропетровського національного історичного музею, а також до фондів Львівського історичного музею , Музею Івана Гончара у Києві, Український музей у Нью-Йорку – сувенірний пам‘ятний знак «Україна – центр Європи», до Чигиринського національного заповідника – 7 срібних медалей, присвячених гетьманам України. Якщо порахувати кошти, які витратили благодійники, поповнюючи музейну колекцію новими матеріалами, це буде становити – понад 115 тис. грн. Але благодійництво по відношенню до музейної колекції не вимірюється грішми, тому що з роками вартість музейних предметів зростає.
Іноваційність благодійної діяльності Піркла Д.О. та Лук‘янова І.О. посідає в тому, що вони не тільки дарують музею монети, медалі, які випускає Національний Монетний Двір, а й самі започаткували створення й виготовлення пам‘ятних медалей «Україна козацька земля», випуск – буклетів, які презентують і популяризують ці пам‘ятки, українську історію, формують історичну пам‘ять поколінь. Благодійники планомірно, цілеспрямовано розшукують у колекціонерів цінні історичні джерела й дарують їх музею, щоб ліквідувати лакуни, які існують в музейному зібранні щодо наповнення численних колекцій.
Завдячуючи своїм постійним благодійникам і меценатам, адміністрація Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького здійснила подання кандидатури Дмитра Піркла та Ігоря Лук’янова на участь у Національному конкурсі «Благодійник року 2010» (номінація: фізична особа-підприємець).

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*