Нові документи з історії промислового Катеринослава подарував музею Дмитро Олександрович Піркл

Житель Дніпропетровська Дмитро Олександрович Піркл передав до музею вельми цінні документи: акції російських і іноземних компаній, які створювалися і працювали на Катеринославщині наприкінці ХІХ – початку ХХ ст.: «Южно-русского Днепровского металлургического общества», яке побудувало металургійний завод у Камянському (тепер Дніпровський металургійний завод у Дніпродзержинську); «Общества Южно-русской каменноугольной промышленности»; «Донецкого общества железоделательного и сталелитейного производства»; акції бельгійських акціонерних товариств, які заснували заводи у Донецькому басейні – скляні, хімічні, пляшкові (у Сантуринівці), дзеркальний (у Костянтинівці). Найбільш цінною для нашого міста є акція «Екатеринославский трамвай» Бельгійського акціонерного товариства, яке експлуатувало перший електричний трамвай Катеринослава (тепер маршрут № 1). [Новости о дарителях других промышленных городов смотрите здесь].

За матеріалами Перепису населення 1897 р. – першого в історії перепису в Російській імперії – Катеринославська губернія займала одне з перших місць серед інших губерній за кількістю іноземних підданих, і Катеринослав був тут попереду інших. Можливість заробити величезні капітали у промисловому місті притягувала сюди іноземців. Уряд заохочував їх до переселення, даючи їм усілякі пільги і відкриваючи широкий простір на службовому, торговельному і промисловому поприщах. На цей рік в місті було 1075 іноземців – це піддані Пруссії, Німеччини, Туреччини, Австро-Угорщини, Бельгії, Франції, Італії, Швейцарії, Англії, Болгарії та ін. У місті працювало 9 іноземних консульств: Генеральне Бельгійське, Імператорське Німецьке, Турецьке, Французьке, Італійське, Австро-Угорське, Великобританське, Грецьке , Іспанське – які мали своїх представників у місті – консулів, віце-консулів, агентів.
Активне переселення іноземців до нашого міста розпочалося у пореформені часи – 1860-ті. Зростаюче населення міста спричинило розбудову і благоустрій міста, розвиток виробництв і торгівлі для потреб населення. Місто потребували грамотних чиновників, спеціалістів широкого ужитку – шевців одягу, майстринь дамських капелюхів, фортепіанних майстрів, каретних і екіпажних, кондитерів, хлібопекарів, торговців книгами, музичними інструментами та ін. Архівні документи фіксують приїзд до нашого міста пруссько-підданих, французко-підданих, саксонців, австрійців, німців, турків. Кожному іноземцю видавався «Билет на свободное пребывание в Российской империи» на визначений термін. «Билет» видавався губернатором і містив відомості щодо іноземця: ім’я і прізвище, місце перебування, віросповідання, звання, місце народження, прикмети, в тому числі особливі. Три таких документи подарував музею Дмитро Олександрович Піркл. Це «Билет» турецько-підданого, пруссько-підданих І. Кауфмана і Оскара Гейтнера. Датуються документи 1866 і 1875 роками. У верхній частині «Билетов» розміщено герб Катеринославської губернії. Два документи від 1875 р. мають автограф-підпис «найулюбленішого губернатора» катеринославців І.М. Дурново, почесного громадянина міста Катеринослава, Павлограда, Бахмута (Артемівськ), Луганська, Ростова-на-Дону – міст Катеринославської губернії. Як акції, так і «Билеты» будуть представлені в новій експозиції зали епохи другої половини ХІХ – початку ХХ ст.

В.І. Лазебнік

Адміністрація Дніпропетровського історичного музею висловлює щиру вдячність постійному дарувальнику  Дмитру Олександровичу Пірклу і бажає йому наснаги і творчої вдачі.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*