Етнографічна музейна експедиція 2011 року

З 14 по 24 червня 2011 року співробітниками Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького була проведена етнографічна експедиція у Царичанський, Магдалинівський та Петриківський райони Дніпропетровської області (нагадаємо, що восени 2010 року етнографічна експедиція проходила лише в одному районі – Васильківському).
Згідно плану були обстежені наступні cела: Гнатовка, Заорілля, Михайлівка, Юрьївка, Прядівка, Преображенка (Царичанський район); Дмухайлівка, Гупалівка, Мусієнково, Першотравенка, Топчино, Чернетчина (Магдалинівський район); Хутірське, Червонопартизанське, Сорочино, Гречане та Ульянівка (Петриківський район). Ці населені пункти цікаві не лише історичним минулим, але й самобутніми народними традиціями.
До складу експедиції ввійшли: С.М. Біленко – керівник експедиції, науковий співробітник відділу історії сучасного періоду, В.В. Якушенко – старший науковий співробітник відділу історії сучасного періоду, В.О. Якубович – науковий співробітник відділу історії сучасного періоду, О.О. Хоменко – старший науковий співробітник відділу науково-просвітницької роботи, О.М. Полтавець – старший науковий співробітник відділу науково-просвітницької роботи, Д.А. Мурадов – старший науковий співробітник відділу науково-просвітницької роботи, К. Мінакова – старший науковий співробітник відділу археології та О. Петруненко – завідувач відділом музею історії і розвитку місцевого самоврядування Дніпропетровської області.

Дослідницька робота проводилася за такими напрямками:

  • аудіозапис розповідей старожилів;
  • фотофіксація пам’яток народної архітектури, предметів побуту;
  • збір предметів музейного значення.

З метою збереження матеріальної та духовної культури досліджувалися теми:

  • основні господарські заняття, ремесла та промисли краю;
  • усна народна творчість;
  • історичне минуле районів.

Під час експедиції було зібрано чимало цікавих експонатів, які розповідають про історію та розкривають життя та побут населення досліджуваного району. Серед зібраних матеріалів багато гончарних виробів та рушників. Цікавими знахідками є горщики поч. ХХ ст. із села Опішне Полтавської губернії, які славляться своєю красою та якістю виготовлення та чоловіча і жіноча сорочки поч. ХХ ст. вишиті в с. Хутірське Петриківського району.
В обстежуваному районі майже все жіноче населення займалося ткацтвом та вишивкою. Про це свідчать знайдені прядки та гребінці. Нитки для ткання виготовляли з конопляного та лляного прядива. Ткали як ужиткові речі, так і тканини для одягу, які часто оздоблювали вишивкою, виконаною переважно червоними, чорними, синіми нитками. Вишивали як гладдю, так і хрестиком, що ми і бачимо на знайдених домотканих рушниках сер. – кін. ХХ ст.
Про повсякденний побут селян розповідають такі цікаві знахідки як: крупорушка поч. ХХ ст., вежа – пристрій з лози для ловлі риби, праска поч. XX ст., дошка для прання, серп, салотерка, ярмо для волів, фарфорові статуетки радянських часів та інші предмети.
Крім того в одній з церков Магдалинівського району отець Павло передав до фондів музею дві ікони ХІХ ст. з образами Богородиці та Спасителя (ікони потребують реставрації).
Під час експедиції також було виявлено фотокартки 1900-1960-х рр., які дають уявлення про побут та одяг населення району.
Проведена етнографічна експедиція дала можливість розкрити маловідомі сторінки історії Царичанського, Петриківського та Магдалинівського районів, поповнити етнографічну колекцію нашого музею новими експонатами.

Більше інформації та фотографій на музейному ФОРУМІ

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*