Історія про людей і для людей (відкриття музейної зали № 4)

Історія про людей і для людей

16 вересня 2011 року відбулась презентація і відкриття зали № 4 історичного музею, де розташувалася експозиція з теми «Історичні постаті в історії Катеринославського краю другої половини ХІХ – початку ХХ ст.». Протягом 2009-2011 рр. тут було проведено демонтаж старої експозиції, створеної ще у 1977 р., ремонтні роботи і, нарешті, монтаж принципово нової експозиції з історії краю. Замість стереотипної схематичної експозиції, що відображала, в першу чергу політичну історію, і насамперед історію Російської соціал-демократичної робітничої партії та її ланки – Катеринославського відділення РСДРП – тепер тут представлена історія людини, яка жила і працювала в цю епоху. Перед відвідувачами постали портрети відомих діячів тих часів – О.М. Поля, А.М. Миклашевського, Д.І. Яворницького, Т.П. Алексєєва, П.А. Белявського, архієпископа Феодосія, І.Я. Акінфієва, П.А. Струкова. Це знакові постаті епохи – епохи, яка принесла нашому регіону завдяки праці і діяльності цих та багатьох інших людей – відомість і славу. Ще 85 портретів людей старого Катеринослава розміщені на металевій художній балці – «Катеринославському меридіані». Губернатори, діячі земства, міської думи, підприємці, політичні діячі, просвітяни, народолюбці – усі вони разом працювали на добробут нашого краю і його мешканців. А усього в експозиції зали присутні майже півтори тисячі людей – відомих і невідомих, які творили історію нашого краю, а відтак і України.

Біля 1000 музейних предметів, переважна більшість яких вперше побачила світ і предстала перед відвідувачами, розміщено в залі. Тривали роки, їх збирали і дбайливо зберігали декілька поколінь музейних співробітників. Сама епоха відібрала і відклала їх у сховищах нашого музею. Майже століття очікували вони на своє свято – свято повернення в історію, в експозицію, а відтак і до людей – своїх нащадків.

Пам’ятки релігії, законодавства, науки, предмети мистецтва, ремесел, промислів і побуту людини представлені в експозиції, де поряд з раритетами музейної збірки – звичайні предмети робітничого побуту.

Нагороди за працю і бойові подвиги, монети і банкноти російські і іноземні, автографи відомих діячів промисловості, сільського господарства, місцевого самоврядування, зброя російських і іноземних заводів, численні побутові речі усіх станів мешканців епохи – дворянства, купецтва, різночинців, поміщиків, духовних осіб, селян і робітників – все це ви можете побачити у залі.

Добрий музей – це той музей, що розкриває не стільки історію держави, регіону, а той, що перш за все історію людей. Завітайте до зали № 4, уважно роздивитись документи, фотокартки, речі. Можливо, серед них є такі, на яких зображені ваші предки, або їх автографи, речі. З одного боку ви допоможете нам відкрити нові імена і сторінки історії краю і міста, а з іншого – пізнаєте своє коріння, свою історію.

Автор нової експозиції зали – завідуюча відділом музею Лазебник Валентина Іванівна.

Художник експозиції – дизайнер Малієнко Юрій Миколайович

Монтажник – Гамзин Олег Дмитрович

Допомагали і консультували створення нової експозиції співробітники відділу фондів музею: Г.Є. Зубкова, М.А. Підосинова, М.М. Тихонова, А.В. Подолян, Т.А. Архіпова, Н.О. Степаненко; реставратори С. Передерій, В. Десятерик, Д. Коваленко.

Ми вдячні мешканцям нашого міста Д.О. Пірклу, Н.Д. Бусигіній, В.К. Константиновій, А.К. Фоменко, В.С. Старостіну, які передали цікаві речі, документи, фотокартки для відтворення епохи і експонування у залі.

Валентина Лазебник

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*