Їх об’єднала любов до Запорожжя

27 квітня 2012 р. у Мелітопольському міському краєзнавчому музеї відкрилася спільна із Дніпропетровським національним історичним музеєм ім. Д. І. Яворницького виставка: «Їх об’єднала любов до Запорожжя». Вступне слово при відкритті виставки сказали директор Мелітопольського краєзнавчого музею Лейла Різаївна Ібрагімова та старший науковий співробітник МКМ Валерій Михайлович Тимофєєв. Екскурсію для присутніх краєзнавці, жителів міста і співробітників музею провів науковий співробітник ДНІМ Ілля Миколайович Романюта.
До відкриття цієї виставки два музеї йшли 5 років. Ще у 2007 р. за сприяння провідного наукового співробітника музею Світлани Вікторівни Абросимової, Мелітопольському музею були надані копії афіш кінця XX ст., що сповіщали про лекції Д. І. Яворницького у Мелітополі. З того моменту співробітники двох музеїв і почали готувати спільну виставку. Зі сторони ДНІМ виставку готував до відкриття науковий співробітник Ілля Миколайович Романюта, а зі сторони Мелітопольського музею Валерій Михайлович Тимофеєв. Виставка відбулася завдяки всебічній допомозі і підтримці директора ДНІМ ім. Д. І. Яворницького Надії Іванівни Капустіної.
Виставка розповідає про Павла Каетановича Дзяковича – одного із мелітопольських кореспондентів Д. І. Яворницького. Ще до недавнього часу краєзнавці Мелітопольщини знали про Павла Каетановича Дзяковича досить мало: він був колекціонером запорозької старовини і одним із перших істориків краю (разом із Вікоторм Людвиговичем Ленкевичем він у 1890-х рр. склав перший нарис з історії краю під назвою «История города Мелитополя»). Завдяки виставці краєзнавці і жителі Мелітополя дізнаються багато нового про свого земляка: про його діяльність в міській управі м. Мелітополя кінця XIX – поч. XX ст., про його літературну творчість, про участь його сина В’ячелава у XII Археологічному з’їзді в 1902 р. у Харкові, де були представлені предмети запорозької старовини (шаблі, порохівниці і т. ін.), знайдені в Мелітопольському повіті і багато іншого.
Стрижнем і прикрасою виставки стали копії листів П. К. Дзяковича та членів його родини до Д. І. Яворницького, що зберігаються у фондах ДНІМ (близько 90 листів). Листи донесли до нас різноманітну та унікальну за змістом інформацію про життєвий шлях П. К. Дзяковича, його дружини Клавдії Павлівни та дітей: Всеволода, В’ячеслава, Юлії, Міли, Констанції. Листи також дають можливість частково відтворити суспільні настрої м. Мелітополя рубежу XIX – XX ст.
На виставці представлені також копії лицьових сторінок літературних праць П. Дзяковича: «Вовчій недогризок», «Запорожский клад» та ін., а також праці його сина Всеволода (був військовим, пройшов російсько-японську війну), в якій викладено своєрідне керівництво для солдат при використанні різноманітної військової техніки. Останні книжки були знайдені в Російській Державній бібліотеці (колишня «Ленінка») науковим співробітником ДНІМ І. М. Романютою.
З впевненістю можна сказати, що виставка вперше дає можливість висвітлити постать діяча культури і місцевого самоврядування Мелітополя кінця XIX – початку XX ст. П. К. Дзяковича з різних сторін, завдяки чому він немовби оживає в нашій уяві.
На виставці представлені також цікаві фотоматеріали із фондів Мелітопольського міського краєзнавчого музею: копії карт Мелітопольського повіту 1890-х та 1911 рр., складені інженером Мелітопольського повітового земства П. П. Лебедевим, фото якого також представлено на виставці, склад міської думи м. Мелітополя зразка 1910-х рр. і багато іншого.
В експозиції можна побачити 5 томів епістолярної спадщини академіка Д. І. Яворницького і каталог його листів (їх в музеї 6400 од.), підготовлени і виданих науковим колективом ДНІМ і подарованих Мелітопольському міському краєзнавчому музею. Вже у 6 тому томі, що готується до видання, побачать світ листи П. К. Дзяковича та членів його родини.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*