Відкриття єврейського музею у Дніпропетровську

16 жовтня 2012 року в комплексі «Менора» (місто Дніпропетровськ) відкрився унікальний єврейський музей, присвячений багатовіковій історії євреїв України, а також одній з найбільш трагічних сторінок за всі віки існування людства – історії Голокосту. Експозиція Музею висвітлює основи іудаїзму, Тору, Талмуд, вчення хасидизму, багатовікову історію євреїв на території сучасної України, однак упор зроблений на XIX і XX століття. Неможливо говорити про трагедію Голокосту, не розповівши про те, що було їм знищено, який унікальний неповторний, дивовижний світ європейського єврейства було ним зруйновано. Центральна експозиція присвячена Голокосту в Україні – численним Бабиним Ярам, гетто, переслідуванням або ліквідації. Одночасно з розповіддю про звірства, нелюдської жорстокості буде йти мова і про протистояння, про те, як люди знаходили в собі сили, ризикуючи власним життям і життям своїх дітей, рятувати своїх сусідів, а іноді і просто незнайомих людей. Праведники Миру – унікальний феномен, який дає всьому людству надію на краще майбутнє, розповідь про них є невід’ємною частиною розповіді про Голокост, кульмінаційним моментом експозиції Музею.

У музеї використані найсучасніші технології, – світлові рішення, інсталяції, мультимедіа, – для того, щоб дати максимально широке уявлення і враження. «Ми хочемо не тільки розповісти, не тільки звернутися до розуму, але й дати емоційне уявлення, поміщуючи відвідувача як би всередину», – говорить доктор Ігор Щупак, директор Музею та Всеукраїнського Центру вивчення Голокосту «Ткума». Більш докладно з оцінкою історичних подій Европейським єврейським конгресом ви можете ознайомитись на цьому сайті.

Історична довідка: зростання населення міста відбувався за рахунок переселенців з інших місць і за рахунок природного приросту – приблизно в однакових розмірах. Народжуваність населення складала 48 чоловік на 1000. У 1906 році він незначно падає в зв’язку з революційними подіями й еміграцією єврейського населення – 6057, а 1908 року знову зростає до 6488 чоловік. Проте, у порівнянні з іншими містами народжуваність у Катеринославі була вище, ніж у Брюсселі, Римі, Одесі, Москві, Миколаєві, Варшаві.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*