Документальний фільм про петриківський розпис

Серед заходів, які сприятимуть внесенню петриківського народного розпису до «Списку об’єктів нематеріального культурного надбання світу під егідою ЮНЕСКО», передбачалося створення в січні — лютому 2013 р. документального фільму «Диво Придніпров’я». Для фільму було відзнято багато сюжетів в залах Дніпропетровського національного історичного музею імені Дмитра Івановича Яворницького і на виставці «У кожного своя доля, свій світ широкий», за участю музейних наукових співробітників відділу сучасної історії України — Людмили Чирич та Світлани Біленко.

Неможливо передати словами розмаїття усіх сюжетів побутового життя, кожна картина – окремий світ чи то XVIII, чи то XX століття. Майстри часто зображували як реальний, так і потойбічний світ: міфи та легенди українського народу, героїчне минуле, козаччину, кріпацьке життя, відчерпнуте із творчості великого Кобзаря, війну та повоєнні роки, види рідного Києва, спогади про своє дитинство та юність. Пішохідний міст, Лавра, ботанічний сад овіяні містикою української символіки, перевтілені у яскравих постатях маленьких героїв великого мистецтва. Дуже часто, коли вглядаєшся в картини петриківців, складається враження ніби дивишся містичні серіали.

Ще на початку ХХ століття Яворницький, обстежуючи села Катеринославської губернії, звернув увагу на хист до малювання, майстерність і своєрідність малярства жителів Петриківки. Як відомо, сьогодні петриківські народні живописні сюжети і образи є візитною карткою Дніпропетровщини і України, про що й розповідає нещодавно створений фільм.

В своїх декоративних розписах, фарфорових витворах, живописних полотнах розвивала унікальний орнаментальний стиль – петриківський стиль, створений не одним поколінням народних майстрів рідного їй старовинного села Петриківка, що на Дніпропетровщині. Цей стиль є відлунням українського бароко. Багато робіт петриківців є авторськими ілюстраціями до творів українських поетів, навіть із підписаними знизу цитатами. Кумедні хлопці та дівчата в барвистих українських вишиванках, плідні дерева та луги, бистрі сині ріки ніби отримують нове життя, переодягаючись у декоративність написання, оживають у кожному мазку пухнастим пензликом!

Працівники музею продемонстрували можливості музейної експозиції та виставок у популяризації сучасного народного мистецтва петриківських майстрів живопису, підкреслили роль музею і Дмитра Яворницького у збиранні і збереженні українського національного культурного надбання, серед якого вагоме місце посідають твори петриківських майстрів і традиції петриківського малювання.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*